Doğum

Memelerde Süt Oluşumu Nasıl Gerçekleşir

Kadınların ergenlik dönemine girmesiyle birlikte büyümeye başlayan memeler üreme organı değildir. Fakat kadınlardaki kadınlık hormonlarının özellikle östrojenin etkisiyle memelerin yapısını da değişir ve memeler büyür. Memelerin yapısında; yağ dokusu, kas dokusu, bağ dokusu, alveoller (süt kesecikleri), süt kanalları, meme ucu, areola (memedeki kahverengi bölüm), montgomery kabarcıkları (areolada meydana gelen kabarcıklar) vardır. Memelerde Süt Oluşumu;

Memelerde süt, gebelikte bir miktar, özellikle doğumdan sonra oldukça fazla salgılanan prolaktin hormonunun etkisiyle alveollerde (süt keseciklerinde) üretilir. Üretilen süt bu keseciklerde birikir. Memelerde süt oluşumundan sonra, oksitosin hormonu sayesinde memede ki süt kanalarını saran kas tabakası kasılır ve süt kanallarına sütün geçişi sağlanır. Yani sütün yapım aşamasında prolaktin hormonu, sütün memeden dışarıya atılmasında ise oksitosin hormonu görev alır. Memelerin yapısı gereği süt kanalları areolanın (kahverengi alan) ortasında bulunan meme ucuna açılır ve buradan süt çıkışı gerçekleşir. Meme ucu sinir bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Bu yüzden çok hassastır. Gebelikte memeler büyür, hassaslığı artar ve areola genişler. Montgomery kabarcıkları yani memede ki kahverengi alanın üzerindeki kabarcıklar belirginleşir. Bunlar memenin üstünün koruyucu yağlı bir tabakayla kaplanmasını sağlarlar.

Memelerde Süt Oluşumunun asıl nedeni doğacak bebeği beslemektir. Sağlıklı bir bebek doğduğu andan itibaren emme refleksine sahiptir ve annenin memesini emebilir. Bebeğin annesinin memesini emmesi ile memedeki sinir uçları uyarılır. Bu uyarılar beyne iletilerek oksitosin ve prolaktin hormonlarını salınarak kana karışmasını sağlarlar. Böylece memelerde süt oluşumu ve memeden süt salınması bebek emdikçe devam eder.

memede süt salınımı

Emziren Annelere Öneriler

  • Sık sık emzirin, bu sayede memelerde süt oluşumunu artacaktır.
  • Prolaktin hormonu gece daha fazla salgılandığı için annelere özellikle gece emzirmeleri önerilir.
  • Süt oluşumunu sağlayan prolaktin isimli hormon aynı zamanda, anneyi olumlu etkiler, annenin dinlenmesini ve gevşemesini sağlar. Böylece anne gece uykusunu bölüp emzirse bile dinlenmiş olarak uyanır.
  • Emzirme sırasında memedeki sütün boşaltılması önemlidir. Yeterince boşaltılmayan memede zamanla süt üretimi azalır.
  • Memedeki sütün boşaltılmasını sağlayan oksitosin hormonunu annenin ruhsal durumunu da olumlu etkiler. Annenin bebeğin ağladığını duyması, emzirme saatinin gelmesi gibi durumlarda bebek emmemesine rağmen annenin memesinden süt gelir.
  • Üzüntü ve sıkıntı, emzirmeyi olumsuz etkileyen faktörlerdendir. Stres, kaygı, üzüntü, ağrı gibi durumlarda oksitosin hormonu azalır. Böyle bir durumda memelerdeki süt oluşumu azalır veya süt tamamen kesilir.
  • Sezaryen doğumdan sonra normal doğuma oranla süt daha geç gelir. Bebeğin düzenli emmesi ve düzenli beslenme ile bu durum 2-3 gün sonra normale döner.
  • İlk haftalarda emzirirken karında ağrı hissedilmesi normaldir. Bu ağrı rahim kasılmaları sonucu hissedilir.
  • Bebeğinizin sağlığı için ilk 6 ay sadece anne sütü ile besleyiniz.

İlginizi çekebilir;

Doğum Sonrası Sütün Kesilmesi Ve Çözümü ?

Sütüm yetiyor mu nasıl anlarım?

Anne sütünü artıran yiyecek ve içecekler nelerdir ?

Hemşire Güzide ŞENCİ

Marmara Üniversitesi

Sağlık Bilimleri Fakültesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu