Kadın Sağlığı

Meme Ucunun Hassas Olması Neden Olur?

Meme Ucunun Hassas Olması Neden Olur?

Meme ucu hassalaşması kadınlarda sık görülen bir sorundur. Meme ucu hassaslaşmasına birçok faktör neden olabilir. Ama meme ucunun hassaslaşmasına neden olan en büyük etken adet dönemidir. Adet döneminde vücutta meydana gelen değişikliklerle meme ucu hassaslaşması görülür.

Meme ucu neden hassaslaşır?

Adet döneminde meydana gelen değişikliklerle meme ucu hassaslaşması görülür. Meme ucu hassaslaşmasına neden olan başka bir dönem yumurtlama dönemidir. Her ay kendini olası gebelik için hazırlayan kadın vücudunda birçok değişiklik olur. Yumurtlama döneminde vücut su biriktirmeye başlar ve en çok su memelerde depo edilir. Su depo edilmesiyle memeler gerginleşir dolayısıyla hassaslaşır.

Gebelik dönemi de meme ucu hassaslaşmasına neden olur. Gebelik dönemindeki hormon değişiklikleri hem meme ucu hassaslaşmasına hem de ağrılara neden olur.

Meme ucu hassaslaşması belirtileri

  • Çok az miktar da olsa memelerin büyümesi
  • İki memede ağrı
  • Adet dönemi sonrasında memelerin yumuşaması
  • Memede yanma
  • Memede dokunma ile ağrı

Meme ucu hassaslaştığında neler yapılmalı?

Memede ve meme ucunda hassaslık oluştuğunda yapılacak ilk şey vücudun rahatlatılması olmalıdır. Kadın kendini halsiz ve yorgun hissedebilir, enerjisi düşük olabilir. Fakat böyle bir durumda yürüyüş yaparak vücut sakinleştirilebilir. Vücut hareketlendirilmelidir.

Doğru sütyen seçimi önemlidir. Doğru sütyen kullanımı hem meme sarkması önler hem de daha rahat hissettirir.

Memede hassaslaşmaya karşı dengeli ve düzenli beslenme etkilidir. Gazlı ve kafeinli içecekler tüketilmemelidir.

Meme ve meme ucunda hassaslık ve ağrı olması normaldir. Fakat bu durumlar her gün tekrarlıyor ve gün geçtikçe artıyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Mercan Bozkurt

Merhaba, ben Mercan. Hemşireyim. 2016’da Marmara Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezun oldum. 2017’den beri Tıp Fakültesi hastanesinde çalışıyorum. Hemşirelik insanların hayatına dokunan bi meslek ve yaptığım işi seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu