Estetik

Meme küçültme ve büyütme ameliyatının riskleri

Meme küçültme ve büyütme ameliyatları sadece kozmetik amaçlı yapılan ameliyatlar değildir. Tedavi amacı dışında yapılması önerilmez.

Meme küçültme ve büyütme ameliyatının riskleri

Enfeksiyon: Her ameliyatta olduğu gibi meme ameliyatlarında da enfeksiyon gelişme olasılığı vardır. Özellikle şeker hastaları ve kilolu kadınlarda enfeksiyon gelişme riski yüksektir. Ameliyat sonrası enfeksiyonu önlemek amacıyla kadınlara ameliyat öncesi antibiyotik başlanır.

Deri ve meme başı duyarlılığında değişme: Duyarlılık / histe geçici olarak azalmalar görülebilir.

Kanama: Nadir bir durum olan kanama, ameliyat sırasında ve ameliyat sonu dönemde görülebilir. Drenler sayesinde kanın meme dokusunda toplanması önlenebildiği gibi kanama olup olmadığı da takip edilir. Ameliyattan en az on gün önce aspirin gibi kanama eğilimini arttıran ilaçların kullanımı bırakılmalıdır.

Yara izi: Ameliyat sonrası meme cildinde ameliyat izi kalır. Yara izi, hastanın derisinin yapısına, ameliyat şekline vb. nedenlerle izin belirginliği ve şekli değişiklik gösterebilir. Meme küçültme ve büyütme ameliyatının risklerinden biridir.

Ağrı: Boyun, sırt ve omuz ağrıları görülebilir. Nadir olarak deri ve memenin derin dokularında oluşan iyileşen dokular ağrıya neden olabilir.

Memede sertlik: Memenin içinde nedbe (iyileşen doku) ve yağ nekrozu oluşumlarına bağlı sertlik hissedilebilir. Bu yine nadir görülen bir durumdur.

Sonuçtan memnun olmama: Bazen ameliyat sonrası hastalar memenin yeni şeklinden memnun olmayabilirler. Meme küçültme ve büyütme ameliyatının risklerinden en önemlilerinden biridir. Hastada hayal kırıklığına neden olur.

Yara iyileşmesinde gecikme: Memede bazı bölgelerin iyileşmesi zaman alabilir ve sık pansuman gerekebilir. Bu duruma sigara içenlerde, kilolularda ve diyabetiklerde rastlama olasılığı daha yüksektir.

Alerjik reaksiyon: Nadir olarak cerrahi malzemelere veya kullanılan pomadlara karşı bölgesel duyarlılık gelişebilir.

Asimetri: Meme başı ve memenin simetrisinde ve büyüklüğünde farklılıklar görülebilir.

NOT: Meme küçültme ve büyütme ameliyatının risklerinden biride memelerde, ameliyattan uzun bir süre sonra ortaya çıkabilen gevşeklik ve sarkma gibi durumlar ilave cerrahi işlemleri gerektirebilir.

Hemşire Elif ŞAHİN

Marmara Üniversitesi

Sağlık Bilimleri Fakültesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu