Estetik

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatı aslında sadece kozmetik amaçlı yapılan bir ameliyat değildir. Bu ameliyatlar tedavi amacıyla gerçekleştirilir. Tıbbi adı Redüksiyon Mamoplasti olan ameliyatlar memeleri çok büyük olan ve bu nedenle sağlık sorunları yaşayan kadınlara tedavi amaçlı yapılır. Meme küçültme ameliyatları sonucu memeler doğal bir görünüm kazanır ve bu sorunlar ortadan kalkar. Ancak son yıllarda meme küçültme ameliyatlarının kadınlar tarafından kozmetik amaçlı kullanımının yaygınlaştığı görülmektedir. Meme küçültme ameliyatları her ameliyatta olduğu gibi bir takım riskler içerir, bu nedenle iyi düşünerek ameliyata karar verilmelidir.

Meme neden normalden büyük olur

Memeler değişik nedenlerle normalden büyük olur. Bazı hastalıklar, hormonal bozukluklar ve genetik faktörler (annelerinin memesi büyük) bunda etkili olabilir. Kilo değişimleri, yerçekimi etkisi ve emzirme bu sorunu daha da arttırabilir.

Büyük meme nedeniyle ortaya çıkan sorunlar

Memenin normalden büyük olması, memenin sarkmasına, kadınlarda kamburluğa, sırt ve boyun ağrılarına yol açabilir. Nefes alıp vermede güçlükler olabilir. Meme derisi ile göğüs derisinde oluşan sürtünmeler sonucunda pişikler görülebilir. Sütyenin kol sinirlerine aşırı baskı yapmasıyla kolda uyuşmalar olabilir. Günlük fiziksel aktivitede kısıtlamalar olabilir. Ayrıca kıyafet seçiminde sorun olabileceğinden kendini beğenmemeyle birlikte psikolojik sıkıntıya neden olabilir.

Meme küçültme Ameliyatı öncesi hazırlık

Ameliyat öncesinde hekim istemiyle kan testleri, akciğer röntgeni, mamografi ve gerekirse meme ultrasonografisi yapılmalıdır. Yüksek tansiyon, sigara, şeker hastalığı ve ilaç kullanımı gibi durumlar sorgulanmalıdır. Genelde bu ameliyatlar kan nakli (transfüzyon) gerektirmez. Gerekli olursa ameliyattan önce alınan hastanın kanı bu işlemde kullanılır. Hastanın hastanede 1-3 gün yatırılması gerekir.

Meme Küçültme Ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat, genel anestezi altında hastane koşullarında yapılır. Fazla meme dokusunun ve üzerindeki derinin çıkarılır, daha sonra meme başı olması gereken yere taşınır ve büyük olan meme dokusu kadının vücut ölçülerine göre şekillendirilir. Ameliyat 2-4 saat arası sürer.

Bu ameliyatlarda hangi yöntem uygulanırsa uygulansın meme başı etrafında mutlaka iz kalır. Ayrıca kullanılan yönteme göre meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru ters T şeklinde şeklinde de iz bırakır. Ters T şeklindeki izin alt kısmı meme altındaki kıvrıma uydurulur. Son zamanlarda gelişen uygulamalarla meme kıvrımı bölgesinde iz oluşumu engellenmiştir. Bu yeni yöntemlerle sadece meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru ve meme başı etrafında 4-5 cm kadar iz kalmaktadır. Bu izler başlangıçta belirgin olup daha sonra zamanla belirsizleşebilir. İzlerin derecesi hastanın derisinin iz bırakma özelliğine, memenin iriliğine ve kullanılan ameliyat yöntemine bağlıdır. Bazı özel durumlarda, aşırı iri memelerde, bu ameliyat şekillerinin uygulanması mümkün olmayabilir. Bunun için meme başının serbest olarak taşındığı yöntemler kullanılır. Bu ameliyat şeklindeki iz oluşumu da diğer ameliyat şekillerindeki gibidir. Ters T şeklinde iz oluşumu görülür.

Meme küçültme ameliyatı sonrası bakım

Ameliyat sonrası memelere sütyene benzer sargı uygulanır ya da bazı cerrahlar hemen sütyen giydirilmesini ister. Ağrı minumum düzeydedir. Kol hareketlerinde kısıtlanma olabilir. Her iki memeye de drenler yerleştirilir. 24-72 saat kadar durduktan sonra drenler çıkartılır. Dikişler ortalama 7-10 gün sonra alınır. Meme başı üzerine konan pansumanlar 2 gün sonra kontrol edilir ve bir hafta sonra sargılar açılır. Hastaya masaj ve 6 hafta sporcu sütyeni giymesi önerilir. Erken dönem komplikasyonu olarak şişlik, meme başında hissizlik ve deri üzerinde morluklar görülebilir. Bunlar genelde kısa sürelidir ve kendiliğinden kaybolur.

Hasta, bir hafta içinde normal yaşantısına dönebilir. Hasta 3 ay ağır spor aktivitelerinden uzak durmalıdır. Meme küçültme ameliyatları genelde iyi ve kalıcı sonuç verir. Ancak kilo değişimleri, emzirme, gebelik ve yer çekimi etkisiyle memelerde hacimce artış ve sarkmalar gelişebilir.

Hemşire Elif ŞAHİN

Marmara Üniversitesi

Sağlık Bilimleri Fakültesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu