Estetik

Meme Küçültme Ameliyatı (Göğüs Küçültme)

Vücudun yapısal özelliklerine bağlı olarak hormonsal durumlar, aşırı kilodan kaynaklı olarak memenin sarkması ya da vücuda göre çok büyük olması rahatsızlık veren bir durumdur. Günümüzde görünümüne dikkat eden bayan sayısının artmasının yanında meme küçültme ameliyatı vücuda verdiği duruş sorunu, sırt, omuz, bel ağrısı günlük hareketleri kısıtlamakta bunların dışında kıyafet seçmek konusunda, sütyen kullanımında büyük sorunlara yol açmaktadır. Özellikle yaz mevsiminde yaşanılan meme altında oluşan pişik ve çok dikkat çekmesinden dolayı denize girmeye engel olması rahatsız edici durumlardır.

Bu durumları yaşayan kişinin meme küçültme ameliyatına başvurması, konuyla ilgili arayışa girmesi kaçınılmaz oluyor. Bu durumda ameliyat düşünen kişinin mutlaka uzman bir doktorun kontrolünden geçerek sağlığı ile ilgili tarama yaptırması gerekmektedir. Ayrıca yaraların iyileşmesini geciktiren sigara kullanılıyorsa en az iki hafta önceden bırakılması gerekmektedir.

Meme büyüklüğüne göre genel anestezi ile 3-4 saat sürebile ameliyatın farklı yöntemleri vardır. Doktorunuzun size sunduğu yöntemlerin avantajlarını, dezavantajlarını dinleyerek tercih yapabilirsiniz. Ancak en çok tercih edilen yöntem ameliyattan sonra “T” şekli yerine “I” şeklinde olan ve areola çevresinde yani meme başı etrafındaki renkli halkaya elips şeklinde bir kesiyle yapılır.

Bu ameliyatla istenilen görünüme ulaşılması hastayı psikolojik olarak mutlu etmektedir. Meme başında ya da meme altında 1cm kadar iz bırakmasının yanında bu izin zamanla kaybolması söz konusudur. Bu ameliyat sonrasında emzirme problemleri oluşmamaktadır. Ancak bu ameliyatı düşünenler gebe kalmayı düşünüyorsa doğumdan bir süre sonra yapılması daha uygundur. Ameliyatın kalıcı olabilmesi için kişinin kilosuna dikkat etmesi gerekir.

Selin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu