Estetik

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Vücudun yapısal özellikleri, doğumdan sonra bebek emzirmek göğsün sarkmasına hatta içinin boşalmasına neden olabilir.  Sarkık göğüs estetik görünüm açısından da sıkıntı yaratmakta ve meme dikleştirme ameliyatına başvurulmaktadır. Meme küçültmeden daha kolay olan meme dikleştirme ameliyatı yapılırken silikon protez kullanılmaz. Hasta çok zayıfsa kas dokusunun altına silikon yerleştirilebilir.

Meme küçültmede de kullanılan areole yöntemi yani meme ucundaki halkaya şekil verilir. Bu ameliyattaki amaç görünümü kusursuzlaştırmak, estetik bir güzellik katmaktır. Uzman bir doktor tarafından yapılan kontrollerden sonra kişinin vücut özelliğine göre ameliyat yapılmalıdır. Genel olarak tüm göğüs ameliyatlarında olduğu gibi göğüs dikleştirme ameliyatında da 3-4 hafta süreyle doktor kontrolü yapılmalıdır.

Bu ameliyattan sonra ağır şeylerin kaldırılmamasına, ilk birkaç gün için ellerin havaya kaldırılmamasına özen göstereceğiniz bir aylık süreç söz konusudur. Kesi yapılarak yapılan ameliyattan sonra iz kalmaması kaçınılmaz bir durumdur. Bu izin küçük olması için, az görünecek yerden yapılacak kesi için birçok yöntem bulunmaktadır. Ameliyatta kullanılan ipin eriyip kendiliğinden kaybolma özelliğine sahip olmasından kaynaklı olarak dikişlerin aldırılmasına gerek yoktur.

Diğer meme ameliyatlarında olduğu gibi bu ameliyattan sonra operasyon esnasında süt kanallarına zarar verilmediği sürece emzirmede sıkıntı yaşanmaz. Ayrıca şunu da belirmek gerekir ki menopozda olanlarla, menopozda olmayanlara farklı yöntemler uygulanmaktadır. Dikkat edilmesi gerek nokta gebe kalmayı düşünen bir anne meme dikleştirme ameliyatını doğumdan sonra doktorun belirlediği bir zamanda yapılmalıdır.

Selin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu