Estetik

Meme Büyütme Ameliyatı

Estetik operasyonlardan bayanların en çok talep ettiği bir ameliyat türüdür. Görünüme çok önem verilen günümüzde artan taleple gelişen teknoloji yöntemlerde de arayışlara girilmiş ve farklı teknikler çıkmıştır. Bayanlarda meme bağ ve yağ dokusu, süt bezlerinin genetik olarak gelişimi ve hormonsal faktörlerle gelişimini tamamlar. Bu süreç 9-14 yaşlarında başlayan bu süreç memenin istenilen büyüklüğe ulaşmamsı kişiyi mutsuz eder ve gerekli büyüklüğe ulaşması için kişi gerekli arayışlara girme ihtiyacı duyar. Ameliyata engel durumu olmayan kişilere meme büyütme ameliyatı alanında uzman biri tarafından silikon protez kullanılarak yapılmaktadır. Ameliyattan önce yapılacak muayenede kişinin göğüs duvarının, çapının değerlendirilmesi, memenin dokusu, memede sarkıklık durumu belirlenmelidir. Hastanın sağlık durumunun ameliyatı kaldırıp kaldırmayacağı, kullanılacak silikon protezin hastaya uygun olup olmadığı ve gerekli büyüklüğü ve yerleştirmenin yani kesinin yeri belirlendikten sonra ameliyat yapılmalıdır.

Genel anestezi yöntemiyle yapılan meme büyütme ameliyatı yaklaşık olarak bir buçuk iki saat jel ile dolu silikon protezler veya tuzlu su dolu serumlu olan materyallerden hangisi kullanılacaksa protezlerin yerleştirilmesiyle yapılmaktadır.

Üç farklı yerden koltuk altından, meme başı çevresinde, meme altı kıvrımından yapılan ameliyat hastanın talebi göz önünde bulundurularak kesi yeri belirlenmelidir.

Bu ameliyattan sonra 24 saat doktor gözetiminde bulunduktan sonra taburcu olunabilir. Birkaç gün içerisinde normal hayat dönülebilmesinin yanında 3-4 hafta kadar hareketlere dikkat etmek, ağır bir şey kaldırmamak, ameliyattan sonra 2-3 gün kolları kaldırmamak önemlidir. Meme büyümesinin tamamen durduğu 19-20 yaşlarında ameliyatın yapılabileceği, ameliyattan sonra 6 aya kadar hamile kalınmaması önemli olan diğer bir durumdur. Bu ameliyatın gerekli süreyi doldurması şartıyla hamilelik ve emzirmeye herhangi bir engeli bulunmamaktadır.

Selin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu