Saç Bakımı

Melisa Yağı Saça Faydaları

Saç bakımı için büyük bir mucize olan melisa yağı, melisa otu bitkisinin yapraklarından elde edilen bir bitkisel yağdır. Pek çok alanda faydalı olan melisa otunun yağı da kendisi kadar faydalıdır. Bizim odak noktamız saç bakımı olduğundan, melisa yağının saça faydalarını inceleyeceğiz.

Melisa otu, beyaz çiçekli, bir metreye yakın boya ve limoni kokuya sahip olan bir bitkidir.  Oğul otu, kovan otu, limon otu ve limon nanesi olarak da bilinir. Bu bitki, çiçek açtıktan kısa süre sonra kokusunun büyük bir kısmını kaybeder. Bu sebeple yaprakları, çiçek açmadan önce toplanır. Bakım ve sağlık alanında sadece kokulu melisa çeşitleri kullanılır.

Acımsı bir tada sahip olan melisa yağı, uçucu yağlardan biridir. Bu yüzden tek başına kullanılması önerilmez. Melisa yağı, su veya taşıyıcı yağlarla karıştırılarak kullanılır.

Melisa yağı, iyi bir antioksidandır. Aynı zamanda antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir. Bu özelliğiyle saçların ve saç derisinin derinlemesine temizliğini sağlar.

Melisa yağının saça faydalarından biri de saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Böylece saç derisinde oluşan kuruluk ve deri dökülmesini iyileştirir, önler.

Melisa yağı, sadece saç derisindeki kurulukları onarmakla kalmaz. Aynı zamanda kuruyan ve cansız görünen saçları canlı ve parlak bir görünüme kavuşturur.

Yıpranmış saçlar üzerinde oldukça etkilidir. Güçsüzleşen ve zayıflayan saçların daha güçlü uzamasını sağlar.

Kullandığınız saç bakımı ürünleri ve bitki özlü saç bakımı kremleri bir işe yaramıyor mu? O zaman melisa yağını denemekte fayda var. Çünkü tüm bu özelliklerinin yanında saç dökülmelerini iyileştirme konusunda da oldukça etkili bir yağdır. Kırıkları onarır ve özellikle koparak dökülmelerin önüne geçer.

Siz de melisa yağıyla saç bakımı yaparak saçlarınızı iyileştirebilir ve koruma altına alabilirsiniz.

Melisa Yağı Kullanırken Dikkat Edin!

Melisa yağı çok güçlü bir yağ olduğu için, vücudunuzun bir yerinde alerjiniz olup olmadığını anlamak için on dakika bekletmeniz gerekir. Eğer ilerleyen zamanlarda melisa yağına karşı bir duyarlılığınız ve alerjik reaksiyonlar gerçekleşirse kullanmayı bırakmalısınız. Hatta bir doktora gitmeniz tavsiye edilir.

Melisa yağının saça faydaları dışında, cilt kırışıklıkları, kalp sağlığı ve yüksek tansiyon üzerinde de etkili olduğu biliniyor. Siz de doğal olduğuna inandığınız ve güvenilir bir yerden aldığınız melisa yağını kullanmaya başlayın. Unutmayın ki, dahili olarak da harici olarak da çok sık kullanılması sakıncalıdır. Sağlığınızı tehlikeye atacak sıklıkta tüketmeyin.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu