Beslenme Diyet

Mayo Klinik Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır

Yaklaşık 24 kilo vermenize yardımcı olan 2-2,5 aydan fazla yapılması tavsiye edilmeyen bir diyet programı olan mayo klinik diyeti sona erdikten sonra karbonhidrat içerikli diyetle devam edilmesi gereken bir programdır. Bu diyette her öğünde tokluk hissi oluşana kadar yemek yenilebilir. Bu diyet programında belirtilen besinlerden sınırsız yenilebilir çünkü bu diyet listesinde bulunan tüm besinler vücuttaki yağı yakan besinlerdir. Özellikle greyfurt yağ yakmaya birebir bir meyvedir.

Bu diyette kesinlikle tüketilmemesi gereken besinler kırmızı soğan hariç soğan, arpa, makarna, mısır, bezelye, muz, nişasta, patates, kuru fasulye, Meksika yemekleri pirinç ve kafein içerikli tatlı, sakroz, bal, früktoz kati suretle uzak durulması gerekenlerdir.

Öğünlerde belirtilen besinleri istediğiniz kadar arttırabilirsiniz. Bu besinlerden ne kadar çok yerseniz o kadar çok kilo kaybedersiniz. Metabolizmaya göre değişen kilo kaybı bazı kişilerde ilk 3-4 günde kilo kaybı görülmezken beşinci günden sonra hızlı bir şekilde kilo verilmeye başlanır. Gün içerisinde bol bol su tüketilmesine de çok dikkat edilmelidir.

İşte bir günde sınırsız tüketilebilecek besinler kahvaltıda greyfurt ya da sıkılmış suyu, istenildiği gibi pişirip yiyebileceğiniz istediğiniz kadar çoğaltabileceğiniz en az iki yumurta ve yine minimum 2 dilim pastırma; öğle yemeğinde yine greyfurt ya da sıkılmış suyu, istenilen sosla yiyebileceğiniz salata, yine nasıl pişirildiği isteğinize kalmış et ve et ürünlerinden istediğiniz kadar ve son olarak da akşam yemeğinde yine her öğünde greyfurt ya da sıkılmış greyfurt suyu yie nasıl piştiği önemli olmayan et ve et ürünlerden istediğiniz kadar, kırmız, sarı, yeşil sebzeden oluşan salata ya da tercih ettiğiniz farklı şekilde pişirilerek tüketilebilir. Çay, kahve tüm gün boyunca içmeniz gereken su unutulmamalıdır. Yatmadan önce de mutlaka yağsız süt veya domates suyu içilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu