Cilt Bakımı

Maydanoz Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir

Kırışıklıkları azaltmada, ciltteki izleri azaltmada oldukça etkili olan C vitamini içeriğine sahip maydanoz suyu cilt sağlığı için de oldukça etkilidir. Maydanoz suyunun cilde faydaları:

  • Cilt için çok önemli olan beta karoten ve A vitamin içeriğine sahip olan maydanoz cilt için uygun bakımı ve onarımı için oldukça faydalıdır. Ciltte oluşan yaraların onarımını sağlayan ve cildin elastikiyetini arttıran maydanoz suyu cildin iyileşme sürecini artırır.
  • Göz altı morlukların kaybolmasına yardımcı olan maydanoz suyu göz çevresinde oluşan şişliğin azalmasına ve göz çevresinin aydınlanmasına yardımcı olur. İçeriği bakımında oldukça zengin olan maydanoz K vitamini ve klorofil bakımından da oldukça zengindir.
  • Ciltte oluşan akne, sivilce ya da cilt enfeksiyonlarında tedavi amaçlı kullanılabilen maydanoz suyu ayrıca cildin temizlenmesine de yardımcı olmaktadır.
  • Cilt sağlığı için çok etkili ve gerekli olan kalsiyum, çinko, bakır, potasyum ve manganez mineralleri bakımından oldukça zengindir.
  • Yüzünde sivilce problemi olan bayanlar için evde yapabilecek maydanoz maskesi sorunun çözümü için oldukça etkilidir. Maydanoz suyuna iki çay kaşığı kadar bal ekleyerek yüze sürülür. On dakika bekletildikten sonra bol suyla temizlenir. Bu maske haftada iki defa uygulanabilir.
  • Ciltte oluşan karanlık noktalar için, ciltte oluşan renk değişimleri için maydanoz suyuna eklenecek bal ve limon suyunu karıştırıp yüze sürmek cildin renk dengesini sağlamaya yardımcı olacaktır.
  • Yağlı ciltlerde oldukça etkili olan maydanoz suyu cildin PH değerini korumaktadır.

Maydanoz suyu Maskesi: İki çorba kaşığı yoğurda bir çay kaşığı yulaf ezmesi, bir çay bardağı maydanoz suyu ve 3-4 damla çay ağacı yağı ekleyerek iyice karıştırın. Temizlenmiş cildinize sürün ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Ciltteki ölü hücreleri, kiri temizlemeye yardımcı olan maske haftada üç defa uygulanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu