Makyaj

Makyaj Temizleme Doğal Yolları

Makyaj temizleme,  makyajımız kadar makyaj sonrasında cildin temizliği de önemlidir. Makyajın ciltte bırakılması gözeneklerin tıkanmasına, hava almamasına ve bu sebeple de sivilce ve siyah nokta oluşumuna neden olur. Sadece ciltte değil gözde de makyaj bırakılması göz sağlığı açısından zararlıdır. Kirpiğe yapılan makyajın temizlenmemesi kirpiklerin dökülmesine, göz üstü veya altına yapılan makyajın temizlenmemesi ise makyajın akması durumunda göz kanallarının tıkanmasına ve gözün mikrop kapanmasına sebep olur.

Makyaj temizlemek için birçok ürün bulunuyor ama bu yazıda en doğal yollarını inceleyeceğiz.

  • Birkaç kaşık yoğurt bir kase içerisinde karıştırılarak krema kıvamına getirilir. Bu şekilde en doğal ve en basit yöntemle bir makyaj temizleyici hazırlanmış olur. Hazırlanmış krema kıvamındaki yoğurdun cilde sürülmesi ve daha sonra da pamuk yardımı ile alınması cildi temizler. Cilt temiz suyla yıkandıktan sonra hem derinlemesine temizlenmiş olur hem de yoğurdun içerisindeki mayalar sayesinde sıkılaşmış olur.
  • Hindistan cevizi yağı, badem yağı ve zeytinyağı gibi bitkisel yağlar da cilt temizlemesinde etkilidir. Aynı zamanda cildi besleyerek nemlendirdiği için tercih edilebilir. Yağlar cilde uygulandıktan sonra pamuk yardımı ile silinir. Cilt yıkandıktan sonra uygulanan yağlar sayesinde pamuksu bir ten oluşur.
  • Doğal temizleyiciler arasında süt ile rendelenmiş salatalıkla oluşturulacak karışımı da sayabiliriz. Bu karışı kaynatıp daha sonra süzerek elde edilen salatalıklı süt ile cilt temizlenebilir. Bu yöntem aynı zamanda cilde etkili bir bakım da yapmış olur.
  •  Son olarak vazelinin de makyaj çıkarma konusunda etkili olduğundan bahsedebiliriz. Yapısı sert olsa da vazelini cilde bastırmadan dairesel hareketlerle uygulamak ve pamuk ile cildi silmek makyajın çıkarılmasını sağlar. Vazelin daha sonra ılık su cilt ile temizlenmelidir. Vazelin gözenekleri tıkayacağı için temizlenmesi çok önemlidir. Tıkanık gözenekler sivilce ve siyah nokta oluşumuna neden olacağı için makyaj temizlemede vazelin diğer doğal yollar kadar tercih edilmeyebilir.

Son olarak bu yazıda anlatılan her yöntem her ne kadar doğal olsa da gözlerle temas etmemesi konusunda dikkat edilmelidir.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu