Makyaj

Makyaj Malzemeleri Kullanım Süreleri

Bazı kadınlar alışveriş sırasında bazı kozmetik ürünlerini fiyatı o an uygun olduğundan, ilerde hazırlıksız yakalanmamak için veya bittiğinde bir tek o ürün için alışverişe çıkmamak gibi sebeplerle fazla alırlar. Fakat ilerde kullanmak için alınan makyaj malzemeleri cilde zarar verebilir. Çünkü yiyeceklerde olduğu gibi kozmetik ürünlerinin de belli bir ömrü vardır.

Kozmetik ürünlerinin ömrünün bittiği kokusundaki farklılık ve renginin değişmesiyle rahatlıkla anlaşılır.

Kadınlar özellikle yapılan kampanyalar ve indirimler süresince bu tarz alışverişleri daha çok yaparlar. Bir maskaranın sırf kampanyalı olduğu için fazla alınması iyi bir yöntem değildir. Zaten büyük kozmetik mağazaları başta olmak üzere, kozmetik markaları belli aralıklarla kampanya yapmaktadır.

Bir kozmetik ürünü açıldığı zaman onun ömrünü azaltacak pek çok şeyden etkilenir. Bulunduğu yerdeki sıcaklık değişimleri, ışık görmesi ve oluşabilecek bakteriler bu etkenlerdendir. Bu da fark edilmeden bozuk ürün kullanıp sağlığı tehlikeye atmaya bile sebep olabilir. Ömrü biten ürünler asla kullanılmamalı, çöpe atılıp yenisi alınmalıdır.

Genel olarak kozmetik ürünlerinin içeriğinde ne kadar sıvı varsa dayanma süresi de bu oranda azalır. Mesela sıvı oranı yüksek bir el kremi, yağ oranı yüksek bir el kreminden daha kısa ömürlüdür.

Şimdi kozmetik ürünlerinin ömürlerine ve saklanma koşullarına biraz değinelim.

Ruj

Rujların ömrü 2-3 yıl arasında değişir. Bazı rujlar aşırı sıcakta kaldıklarında üzerlerinde küçük kabarcıklar meydana gelebilir. Bu anormal bir durum değildir. Ruj aşırı kurumadığı takdirde bir nemlendirici veya parlatıcı yardımıyla kuruluğu giderilebilir. Fakat aşırı kurumuş rujlar çöpe atılmalıdır.

Fondöten

Ambalajı açılmadığı takdirde fondötenler 2-3 yıl boyunca dayanabilir. Fakat acıdıktan sonra kokusundaki ve rengindeki değişimlere göre ömrünün bitip bitmediği anlaşılabilir.

Fondöten yağı yüzeyde toplanmak suretiyle dibe çökerse tekrar çalkalanarak eski haline getirilebilir. Bu bozulduğuna işaret değildir.

Not: Fondöteni bir sünger yardımıyla uygulayanlar, kullandıkları süngeri mutlaka sık sık yıkamalıdır. Aksi takdirde bu durum bakteri oluşumuna ve çeşitli cilt hastalıklarına sebep olacaktır.

Allık

Allıklar suya dayanıklı oldukları için oldukça uzun bir zaman boyunca dayanabilirler. Fakat aşırı sıcağa maruz kalan ve kuruyan allıklar kullanılmamalıdır.

Pudra

Kadınların, makyaj malzemeleri arasında en sık bulundurduğu üründür. Pudralar da allıklar gibi ömrü uzun olan kozmetik ürünleridir. Fakat kompakt pudralar hava aldıkları her an kuruyabilirler. Doğal olarak ömürleri diğerlerine göre daha kısadır.

Far

Farların ömrü 1-2 yıl arasında değişir. En fazla iki yıl dayanabilen farlar, sonrasında kuruyup çatlayabilirler. Kuruma veya çatlama olmayan farların bozulduğu uygulama aşamasında anlaşılır. Göz kapağına sürüldüğünde dağılmayan bir farın ömrü bitmiş demektir.

Göz Kalemi

Makyaj malzemeleri arasında en çok kullanılanlardan biridir. Göz kalemlerinin özellikle likit olanları oldukça kısa ömürlüdür. Açılıp uzun süre kullanılmayan veya sık sık açılan likitler, içlerine hava dolacağı için kısa sürede kururlar.

Normal göz kalemlerinin ise ömrü üç yıldır. Sonrasında kullanmak göz sağlığı için uygun değildir.

Gözaltı Kapatıcıları

Ömürleri 1-2 yıl arasında değişir. Fakat kompakt şeklinde olanlar tıpkı pudralar gibi daha kısa ömürlüdür. Çabuk kuruyarak kullanılamayacak bir hale gelebilir.

Parfüm

Parfümler, açıldıktan sonra iki yıl kullanılabilir. Serin ve kuru bir ortamda muhafaza edilmelidir. Parfümlerin kokusunun uçmaması için güneş ışığına maruz kalmamasına dikkat edilmelidir.

Oje

Ojeler hiçbir şekilde açılmazsa iki yıl boyunca dayanabilir. Kapağı sık sık açılan ve uzun bir süre kullanılmayan ojeler bozulmaya başlar. Ojelerin bozulmaması için kapağı çok sık açılmamalı ve açıldığında da uzun süre açık tutulmamalıdır.

Güneş Kremi

Güneş kremlerinin ömrü altı aydır. Kullanılan süre boyunca sık sık plaja götürülen güneş kremleri, güneş ışıklarından olumsuz etkilenirler. Bu nedenle bir yıl öncesinden kalan güneş kremi kesinlikle kullanılmamalıdır.

Nemlendirici Krem

Nemlendirici kremler açılmadıkları takdirde üç yıla kadar dayanabilirler. Açıldıktan sonra uzun bir süre boyunca kullanılmayan nemlendirici kremlerin üst yüzeyinde bir yağ tabakası oluşur. Aynı zamanda kokusu değişip kötüleşir.

Tüp içinde olan nemlendirici kremler kutu içinde olanlara göre daha dayanıklıdır. İçlerine daha az hava girdiğinden çabuk bozulmazlar.

Cilt Temizleme Ürünleri

Cilt temizleme ürünleri genel olarak uzun ömürlüdür. Çünkü içeriklerinde bakteri oluşumunu önleyen bazı maddeler bulunur.

Fakat makyaj temizleme mendillerinin ömürleri 1-2 yıl arasında değişir.

Not: Alkollü ürünlerin ömrü iki yıla yakındır. Fakat yağ içerikli ürünlerin ömrü bir yıldır. Eğer ürünlerde tortulaşma başlamışsa mutlaka çöpe atılmalıdır.

Otobronzan

Kullanım ömürleri 1-2 yıl arasında değişir. Sıcak ortamlarda muhafaza edilmemelidir. Çünkü sıcağa uzun süre maruz kaldıklarında içeriklerindeki bazı bronzlaştırıcı etkisi olan maddeler etkilerini yitirirler.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu