Makyaj

Makyaj Koruyucu Sprey, Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

Makyaj kadınların olmazsa olmazıdır. Bazı kadınlar gün içinde makyajlarını defalarca kez tazelerken bazılarının buna ayıracak vakti olmaz. Makyaj koruyucu sprey, hem vakit sıkıntısını giderecek hem de istenen kalıcılığı sağlayacaktır. Makyaj uygulaması bittikten sonra sprey sıkıldığında, yapılan makyaj tüm gün ciltte kalır.

Yapılan makyajın kalıcılığını arttıran ve akmasını önleyen koruyucu spreyler tüm kozmetik mağazalarında kolaylıkla bulunabilir. Mağazalardan alınan ürünler hem bütçeyi zorladığından hem de içindeki kimyasallardan dolayı kullananları tereddütte bırakabilir. Makyaj cildi yeteri kadar yorarken bir de kimyasallarla cildi yıpratmak doğru olmaz. Makyaj koruyucu sprey doğal malzemeler kullanarak ev ortamında da yapılabilir. Böylelikle kullanırken, içinde kimyasal herhangi bir madde olmadığını bilerek içiniz rahat bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Koruyucu Sprey Ne İşe Yarar ve Nasıl Uygulanır?

  • Uygulanan makyajın üzerine sıkılır ve gün boyu kalıcılık sağlar.
  • Makyajdan önce temiz cilde uygulandığında daha parlak ve sağlıklı bir cilt elde edilir.
  • Fazla uygulanan bir pudranın kötü ve abartılmış görüntüsünü bastırır, makyajı dengeler.
  • Far sürmeden önce fırçaya sıkılan koruyucu sprey, uygulanan rengin daha canlı gözükmesini ve farın kalıcı olmasını sağlar.

Makyaj Koruyucu Sprey Nasıl Yapılır?

makyaj-koruyucu-sprey-kullanimi

Gerekli Malzemeler:

  • Gliserin
  • Gül suyu
  • Sprey şişesi
  • Zeytinyağı (isteğe göre)

Gliserin eczanelerde kolaylıkla bulunabilir. Sprey şişesi de kozmetik mağazalarında satılmaktadır. Gül suyu alırken doğal olmasına özellikle dikkat edilmelidir.

Yapılışı:

Koruyucu sprey yapmaya başlamadan önce bir ölçü belirlenmelidir. Ölçek olarak kullanılacak herhangi bir kap, kase veya kepçe gibi herhangi bir malzeme seçilmelidir.

Seçilen malzemeyle bir ölçek gliserin koyup, üzerine aynı malzemeyle iki ölçek gül suyu eklenmelidir. Sprey şişesinin içinde iyice çalkalayarak birbirilerine karışmaları sağlanmalıdır.

İsteğe bağlı olarak içine bir iki damla kadar zeytinyağı da ekleyebilirsiniz.

Kullanılışı:

Makyaj koruyucu sprey kullanılmadan önce mutlaka çalkalanmalıdır. İyice karıştıktan sonra yüze 15 santim kadar bir mesafe uzaktan sıkılmalıdır. Her ne kadar doğal olsa da gözlerin açık olmamasına dikkat edilmelidir.

Yapılan koruyucu sprey en fazla bir iki ay süreyle muhafaza edilebilir. Bu süre içinde bitmezse bile atılmalı ve yenisi yapılmalıdır. Kullanılmayan zamanlarda sıcak olmayan bir yerde saklanmalıdır. Eğer çok sık kullanılmıyorsa malzemelerin koyulacağı ölçek ona göre seçilmeli ve daha az miktarda yapılmalıdır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu