Makyaj

Makyaj Çantası Temizliği Nasıl Yapılır?

Şüphesiz ki kadınlar için makyaj oldukça önemlidir. Doğal olarak en fazla satın alınan ve tüketilen şeyler de kozmetik ürünleridir. Kimileri evindeki makyaj masasında muhafaza ederken kimileri makyaj çantalarından çıkarmazlar. Peki, makyaj çantası temizliği nasıl yapılır?

Makyaj çantası temizliği sağlık açısından oldukça önemlidir. Çünkü kadınlar evde muhafaza etmenin yanı sıra, kozmetik ürünlerini makyaj çantaları ile dışarı çıkarken de yanlarında taşırlar. Makyaj çantaları uzun süre kapalı kaldığından kozmetik ürünleri bakteri üretebilir. Bu nedenle sık sık temizlenmesi gerekir.

Öncelikle makyaj çantaları mutlaka ömrü biten ürünlerden arındırılmalıdır. Uzun ömürlü kozmetik ürünleri kullansanız da temizliğini gerektiği şekilde yapmadığınız takdirde uzun yıllar kullanmanız mümkün olmayacaktır.

Makyaj çantası temizliği ömrü biten kozmetikler açısından nasıldır?

İlk olarak dikkat edilecek konu bu olmalıdır. Tüm kozmetik ürünleri ömürlerinin bittiğini bir şekilde belli eder.

Maskaralar ömürlerinin bittiğini kuruyarak veya kokusundaki değişimle gösterirler. Aynı şekilde çantanızdan ayırmadığınız rujların kokusundan ve görüntüsündeki farklılıktan bittiğini rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bu tür malzemelerin sık sık yenisini/farklısını kullanmak yerine biten veya bozulan ürünün aynısını almaya özen göstermelisiniz. Hem kullanım rahatlığı hem de cildinizin olası bir tepki göstermemesi nedeniyle en sağlıklısı budur.

Makyaj çantasını, kozmetik ürünlerinizi evde muhafaza etmek amacıyla değil de dışarı çıkarken yanınıza almak amaçlı kullanıyorsanız her ürünü almak zorunda değilsiniz. Ruj, maskara ve pudra gibi kolayca tazelenebilecek ve makyajı taze tutabilecek ürünleri koymak yeterlidir.

Makyaj çantasının temizliği açısından önemli olan bir şey de içinde bulundurulan ürünlerin sağlamlığıdır. Kırılmış pudra ve far kutuları, kapağı kolay açılabilen rujlar gibi ürünler çantanın hijyeni açısından olumlu sonuçlar doğurmaz.

Her üründen yanında bulundurmak isteyenler set şeklinde olan kozmetik ürünlerini tercih etmelidir. İçerisinde far, allık, pudra ve ruj bulunan ve istediğiniz renkleri seçebileceğiniz, ufak bir kutu şeklinde makyaj malzemesi setlerini kozmetik ürünleri satan mağazalarda kolayca bulabilirsiniz.

Makyaj çantalarının temizliğinin sağlık açısından önemli olduğunu ve bakteri üretme ihtimalini söylemiştik. Kol çantasında taşınan ve kapalı kalan ürünler sağlığı tehdit eder. Doğal olarak makyaj çantaları dikkatli kullanılsa dahi bakteri üretebilirler. Bu yüzden makyaj çantaları sık sık yıkanmalı ve bu süreçte içinden çıkarılan ürünler de uygun şekilde temizlenmelidir.

Bu konu için önemli bir öneri isteyenler için ufak bir tavsiye verebiliriz. Makyaj çantası kullanmak yerine buzdolabı poşetleri veya onun gibi ufak poşetler kullanarak kozmetik ürünleri çantada taşınabilir. Belli sıklıklarla da bu poşetler değiştirilerek bakteri üretilmesi önlenir. Bunu yapmak makyaj malzemelerinin ömrünü uzatırken sağlığınızı da olası cilt problemlerine karşı korur.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu