Estetik

Lazer Epilasyon ve Zararları

Lazer epilasyon vücuttaki istenmeyen kılların köklerinin lazer ışınları yardımıyla yok edilmesi işlemine verilen isimdir. 1990’ların sonuna doğru yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yaklaşık yirmi yıl üzerinde çalışılmalar yapılmıştır. Massachusetts General Hospital tarafından 1998 yılında yayımlanan makale bu konu hakkındaki ilk makalelerdendir. Dermatoloji toplulukları tarafından bu işlemin etkisi kabul edildi ve kullanılmaya başlandı. Bu işlemin amacına yönelik üretilen araçlarla işlem kliniklerde ve evlerde uygulanıyor. Lazer epilasyon un çalışma prensibi: Işığın bir dalga buyu ve çarpma süresiyle üzerinde kıl köklerinin bulunduğu deri üzerinde en fazla etki olacak şekilde, çevre deri üzerinde ise en az etki olacak şekilde çalışır. Bu çalışma prensibine selective photothermolysis (SPTL) ismi verilir. Işın deri altındaki melanin gibi siyah yapılar tarafından emilir. Lazer işlemi deri altındaki kıl kökünü ve melanin pigmentini yok eder.

Lazer Epilasyon Türleri:

Farklı dalga boylarındaki lazer enerji çeşitleri kullanılır. Bunlardan hızlı olduğu için en çok tercih edilen epilasyon türü alexandrite olarak bilinir.

 • Alexandrite: Güvenlidir ve bütün ten renklerinde etkilidir.
 • Nd:YAG lazer: Esmer tenlilerde etkili olması için üretilmesine rağmen bütün ten renklerinde etkili bir yöntemdir.
 • Ruby lazer:Sadece açık tenli hastalar için güvenli bir yöntemdir.
 • Pulsed diode array: Açık ve orta tenli hastalar için etkilidir.
 • Argon:  Bu yöntem artık kullanılmıyor.
 • IPL veya Intense pulsed light: Lazer değildir ama orta renk tene sahip olanlar için kullanılır.

Lazer Epilasyonun Zararları

Bu yöntem yeni kullanılmaya başlandığı için hakkında yapılan araştırmalar maalesef sınırlıdır. Tam olarak zararları bilinmemekle birlikte gözlemlenen bazı etkiler şunlardır:

 • İşlemin ardından çeşitli bölgelerde kırmızılıklar ve kabarıklar gibi uzun sürmeyen yan etkiler görülebilir. Bunlar genellikle geçicidir ve normal kabul edilir.
 • Bazı hastalarda deri üzerinde uzun süreli yanıklar ve lekeler oluşabilir. Bu oluşumun sebebi yüksek dozaj ve düşük doz kullanımıdır. Yüksek dozlar deride yanık ve lekelere neden olurken düşük doz derinin tahriş olmasına ve tedavinin uzamasına sebebiyet verir.
 • Ağrı ve şişkinlik yöntemin olası yan etkileri arasındadır. Genellikle işlemden kısa bir süre sonra cilt eski haline döner.
 • Halk arasında lazer epilasyon yönteminin kansere sebep olduğu söylenmektedir. Ancak bu konuda akademik bir kanıt yoktur. Uzmanlar yüksek ısı verildiği için cilt kanseri olasılığını arttırabileceğini tahmin etmektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu konuda kanıtlanmış bir bilgi henüz yoktur.
 • Ayrıca işlemin hamilelikte yapılıp yapılamayacağı da sıkça sorulan sorular arasındadır. Bununla ilgili deneysel bir çalışmanın yapılması etik değildir ve yapılmamıştır. Ancak hamilelik dikkat edilmesi gereken ve hassas bir dönem olduğu için yapılmaması önerilmektedir.

Hemşire Elif ŞAHİN

Marmara Üniversitesi

Sağlık Bilimleri Fakültesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu