Kadın Sağlığı

Labial Füzyon (Labial Sineşi) Nedir?

Labia minörlerin (vajinadaki küçük dudakların) birbirine yapışması durumu olan labial füzyon (labial yapışıklık) kız çocuklarında görülme sıklığı %2-3 oranındadır. Genellikle 3 ay ve 6 yaş arası çocuklarda görülür. Çoğunlukla doğuştan olmayıp bebeğin bezli olduğu dönemde olur.

Bazı çocuklarda ise tuvalet eğitimini tamamladıktan sonra bile ortaya çıkabilir. Muayenede kolaylıkla fark edilen yapışıklıklar genellikle çok ince zar halinde birbirine yapışarak vajeni kapatmış durumdadır. Sadece bir kısmı olabileceği gibi tamamı da yapışmış olabilir.

Yapışıklığın düzelmesi için yaygın tedavi yöntemi 2-3 hafta östrojen hormonu içeren krem  kullanılmasıdır. Östrojen içeren kremler kullanıldığı halde yapışıklık açılmazsa ufak bir cerrahi işlemle genellikle çok basit şekilde yapışıklık açılır.

Yapılan operasyonda kesmeden cerrahi tabiriyle künt olarak küçük dudaklar birbirinden ayrılır. Cerrahi sonrası da o bölgeye yönelik hijyenik uygulamalar ve tahrişten kaçınmak için gerekli girişimlere devam edilmeli, cerrahi sonrası da tekrarlama ihtimali hep akılda tutulmalıdır.

Mercan Bozkurt

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu