Hayvan Bakımı

Kuşların Yaşam Alanı

Biliyorsunuz ki, kuşların yaşam alanı sadece kafeslerden ibaret değildir. Kafesin bulunduğu ortam, kuşunuzun yaşam süresine bile etki eder.

Yabani Kuş Bakımı

Eğer sadece evinizdeki değil dışardaki kuşlarla da ilgileniyorsanız, dikkat etmeniz ereken birkaç husus var.

Yabani kuşlar için bahçenizin düzeni çok önemlidir. Yem ve yiyecekler bıraktığınız daha canlı bir bahçe, pek çok kuş çeşidini çekecektir.

Buğday, yulaf, kuru ekmek gibi yiyeceklerle karışık besinler oluşturabilirsiniz. Bunların yerine karışık tohum yemlerinden de koyabilirsiniz.

Yemler veya küçük kuşların seveceği oyuncaklar, daha büyük kuşlar için yeterli olmayacaktır.

Evcil Kuşların Yaşam Alanı

Evde beslenen kuşlar, türlerine göre farklı şekillerde bakılır. Fakat değişmeyen genel bakımları vardır.

Türüne ve büyüklüğüne göre rahat hareket edeceği bir yaşam alanı sağlanmalıdır.

Direk güneş ışığı görmemeli, ama güneş ışığından mahrum kalmayacağı bir yere yerleştirilmelidir. Kuru ve ılık havalarda balkonda bir gölgeye koyabilirsiniz. Sıcak havalarda ise hava akımına maruz kalmayacakları bir yerde durmaları gerekir.

Hava akımında kalan kuş aniden hastalanıp ölebilir. Bu sebeple sıcak havalarda da, soğuk havalarda da bu duruma dikkat edilmelidir.

Suni ışığa sürekli maruz kalmamalıdır.

Zaman zaman daha sakin ve sessiz bir yerde kendi haline bırakılmalıdır.

Eğer uyuyorsa, rahatsız edecek şekilde uyandırılmamalıdır. Uyuduğu zamanlarda, uyku süresinin daha rahat geçmesi için, kafes siyah bir örtüyle kapatılmalıdır.

Kafes örtüleri uyku zamanının daha sağlıklı bir sürece dönüşmesini sağlar. Kafesi ceza amaçlı kapatmak olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Tüm kuşlar, sahiplerinin yaşadıkları ısıyı benimseyebilir. Fakat aniden yaşanan ısı değişimleri onlar için tehlikelidir.

Aşırı sıcakta sık ve zor nefes alırlar. Kanatlarını kendilerinden uzak tutmak için çabalarlar. Bu, sıcaktan rahatsız olduklarını gösterir.

Aşırı sıcağa duyarlılığın tam tersi, geniş bir nem aralığına uyumluluk gösterebilirler.

Sosyalleşmek

Yapmasının uygun görüldüğü türler için evin içinde uçmak önemli bir etkinliktir.

Sosyal bir kuş türüne sahipseniz, kafesi mutlaka ailenin bir araya geldiği alana konulması gerekir.

Sosyal olmayan kuş türlerinin, daha sessiz ve sakin bir yere yerleştirilmesi gerekir. Böylece sosyal ortamdaki uzak durarak daha rahat edebilirler.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu