Hayvan Bakımı

Kuşların Beslenmesi

Evde kuş bakımı herkes için neşe kaynağıdır. Fakat kuşların beslenmesi konusunda herkes detaylı bilgi sahibi değildir. Bu sebeple yanlış ve sağlıklı beslenme sonucu kuşlar kısa ömürlü olabilir.

Kuşlar nasıl beslenir? Kuşlar ne yer? Kuşlar için sağlıklı beslenme önerileri nelerdir?  Yiyecekleri hangi kaba konmalıdır? Kuşlar suyu neyin içinde içer? Tüm sorularınıza yanıt bulacaksınız.

Kuşların Beslenmesi

Kuşunuzun sağlıklı ve uzun bir hayat sürebilmesi için en önemli faktör sadece iyi bir bakım değildir. Aynı zamanda doğru ve yeterli beslenme de uzun bir yaşam üzerinde etkilidir.

Formüle edilmiş kuşyemleri, tohum tabanlı yemlere göre çok daha besleyicidir. Kuşunuzun daha uzun ömürlü olması ve doğru beslenmesi için oldukça önemli bir yere sahiptir.

İhtiyacı olan tüm besinleri alabilmesi için, besin değeri yüksek ve karışık yemler almaya özen gösterin.

Kuşları Nelerle Besleyebiliriz?

Kuşunuzu sadece hazır yemlerle değil, mutfağınızdan çıkan doğal besinlerle de besleyebilirsiniz.

Brokoli, Karahindiba yaprağı, hardal yaprağı gibi yyecekleri verebilirsiniz. Haşlanmış havuç ve haşlanmış patates de iyi bir yiyecek olabilir.

Bunların yanında sebzelerin ve meyvelerin suyunu da verebilirsiniz. Tüm meyveleri rahatlıkla verebilirsiniz. Fakat çok fazla su içerdikleri için az miktarda verilmelidir.

A vitamini eksikliğini gidermek için papaya ve mango gibi A vitamini bakımından engin meyveleri tercih edebilirsiniz.

Et, balık ve tavuk pişirilerek verilebilir. Peynir ve yoğurt da severek tüketecekleri besinlerdendir. Aynı zamanda haşlanmış yumurta da verilebilir.

Pişirildiği takdirde mısır, fasulye ve bezelye de onlar için iyi bir akşam yemeği olabilir.

NOT: Kafesin içine mürekkep balığı kemiği koyabilirsiniz. Bir yere sabitlerseniz kuşunuz zaman zaman onu gagalayacaktır. Bu da kalsiyum tüketimini arttıracaktır.

Kuşların Yememesi Gereken Besinler

Kuşların asla çikolata ve avokado tüketmemesi gerekir. Onlar için toksik olan bu besinler ölüme bile yol açabilir.

Yağ ve tuz oranı yüksek olduğu için patates kızartması yedirilmemelidir.

Kraker ve korunmuş et gibi besinler asla terci edilmemelidir. Çünkü kuşlar sodyuma karşı aşırı hassasiyet gösterirler.

Yemek ve Su Kapları Nasıl Olmalıdır?

Yemek kabının daha teşvik edici olması için, daha geniş kaplar kullanılmalıdır. Derin kaplar tavsiye edilmez. Derinlik yerine genişlik onlar için daha çekicidir.

Seçtiğiniz su kabı, kuşunuzun sağlığı için yapmanız gereken dezenfekte işlemine dayanıklı olması gerekir. Pişmiş toprak, sert plastikler ve paslanmaz çelik, temizlik işlemlerine dayanıklı ideal tercihlerdir. Yeterli ve doğru temizlikle, kuşunuzu hastalıklardan da korumuş olursunuz.

Kuşun daha rahat içebilmesi için, suyunu da tabak veya tüplerde verebilirsiniz. Kuşun, canı sıkıldığında kafesi kemirdiği gibi, yiyecek ve içecek kaplarını kemirdiğini göz önünde bulundurmalı, zararlı madde içeren kaplar seçmemelisiniz.

Toksik madde içeren yemek ve su kapları, kuşunuzun ölmesine bile sebep olabilir.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu