Hayvan Bakımı

Kuş Sağlığı

İyi beslenen bir kuş için sıradan bir bakıma ihtiyaç vardır. Kuşunuzun gagası, tırnakları ve tüyleri için genel bakım yapmanız oldukça önemlidir. Öyleyse kuş sağlığı için neler yapılmalıdır?

Kuşunuzun tüy dökümü zamanı geldiğinde, yemin içine ilave protein, vitaminler ve yağ eklenmelidir.

Kuşunuzun yeni tüyleri çıkarsa, eski tüylerini koparmaya başlar. Bu durumun pire veya tüy yolma sorunu olarak görülmemesi gerekir.

Kuşunuzun fiziksel bakımı da sağlığı için önemlidir. Örneğin tırnak bakımı doğru yapılmadığında, sağlık sorunlarını bile beraberinde getirebilir.

Tırnak bakımına özen gösterilmelidir. Eğer ihmal edilirse, uzayan tırnaklar kafes yere takılarak bileğinin incinmesine veya kırılmasına sebep olabilir. Tırnakların düzenli olarak kesilmesi için veterinere gidilmelidir. Doğru öğrenmeden yaptığınız bir tırnak bakımı, kuşunuzun kılcal damarlarına zarar verebilir.

Kuş Sağlığı ve Hastalıkları

Kuşlarda pek çok hastalık görülebilir. Kuşunuzun sağlıklı olduğunu anlamak için birkaç detay yeterlidir. Gözlerin temiz ve canlı bakması, gaganın pürüzsüz ve parlak olması gerekir.

Kafesi sık sık temizlenmeyen bir kuş, kolayca enfeksiyon kapabilir. Kafesin hijyeni için zeminde kumlu ağıt kullanılması ve nemli artık bulunmaması oldukça önemlidir.

Eğer kuşunuzun ayakları matlaşmış ve pullanmışsa bir sorun var demektir. Ayakta mantar oluşumu, bakımı ihmal edilen kuşlarda sıkça görülen bir rahatsızlıktır.

Hatta kuşunuz eğer ayağıyla gözünü veya gagasını kaşıyorsa, bu mantarı bulaştırabilir. Böyle bir durumda anca hekim tarafından lokal bir tedaviyle sonuç alınabilir.

Deri ve tüy parazitleri, kabızlık, ishal, sindirim sistemi problemleri ve yumurtlama zorluğu gibi rahatsızlıklarda da mutlaka hekime başvurulmalıdır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu