Makyaj

Kurumuş ve Çatlayan Dudakların Bakımı Nasıl Yapılır?

Özellikle kış aylarında olan ve çoğu insan için yılın her ayında bir problem haline gelen en önemli şeylerden biri kurumuş ve çatlayan dudaklardır. Zaman zaman bu çatlaklar yaralara dönüşür. Hatta o yaralar dudaklar hareket ettirildiğinde tekrar çatlayarak kanayabilir. En önemli soru ise kurumuş ve çatlayan dudakların bakımının nasıl yapılacağıdır. Bunun yanında ise dudakların eski sağlığına kavuşması ve bunu korumak en önemlisidir.

Dudaklarda oluşan çatlaklar pek çok nedenle ortaya çıkabilir. Bunları maddeler halinde sıralayabiliriz.

  • Uzun süre susuz kalmak,
  • Sürekli dil ile dudakları ıslatma,
  • Herhangi bir sebepten ötürü sürekli dudakları ısırma,
  • Vitamin eksikliği,
  • Bazı ilaçların yan etkisi,
  • Aşığı soğuk havaya, rüzgara veya fazla sıcağa maruz kalmadır.

Dudakların uzun süre kuru kalması çatlakların oluşmasına neden olacağından, dudaklar olabildiğinde nemli tutulmalıdır. Bunun için kozmetik satan her mağazada ve eczanelerde satılan dudak nemlendiricileri kullanılabilir.

Özellikle gece yatarken sürülen nemlendiriciden verim almak daha olasıdır. Gündüz ise içinde tatlandırıcı olmayan nemlendiriciler tercih edilmelidir. Sürekli dudak yalama alışkanlığı olanlar tadından dolayı bunu bırakabilirler.

Bunun yanı sıra haftada bir kez olacak şekilde dudaklar fırçalanabilir. Fakat bunu yaparken özeni olunmalı ve sert hareketlerden kaçınılmalıdır. Diş fırçalama esnasında yumuşak hareketlerle dudaklar fırçalanırsa ölü deri atılarak daha canlı dudaklara sahip olunur.

Aynı zamanda susuz kalmamaya özen gösterilmeli, günde en az 1,5 litre su tüketilmelidir.

Bazen dudaklar kuruyup çatlamakla kalmaz aynı zamanda soyulmaya başlarlar. Böyle durumda ufak tedavi yöntemleriyle dudaklar eski haline getirilene kadar ruj sürmekten kaçınılmalıdır. Çünkü o bölge hassaslaşmış ve olası bakteriyel enfeksiyonlara karşı zayıflamıştır. Basit bir dudak soyulması gibi görünse de tıbbi müdahale gerektiren sonuçlar doğurabilir.

Kurumuş ve çatlamış dudakların bakımı için doğal yollar tercih edilmelidir. Bunun için başvurulacak diğer yöntemleri kısaca sıralayabiliriz.

Kurumuş ve Çatlayan Dudakların Bakımında Kullanılanlar

Kurumuş ve Çatlayan Dudakların Bakımında Kullanılanlar

Bal

Bir miktar bal dudaklara sürülür. Dudakları kımıldatmadan üst kısımlarına az miktarda vazelin sürülür. Yaklaşık on beş dakika kadar bir süre boyunca dudaklar sabit tutulur.

Beklenen sürenin sonunda yumuşak hareketlerle parmak uçlarıyla temizlenir. Temizleme için mutlaka ılık su kullanılmalıdır. Birkaç gün boyunca günde bir kez olmak kaydıyla uygulanabilir.

Çatlaklar ve kuruma devam ediyorsa belli aralıklarla yapılarak dudakların yumuşak kalması sağlanabilir.

Hindistan cevizi yağı

Kurumuş dudakların bakımı için hindistan cevizi yağı çok önemli bir yer tutar. Özellikle soğuk günlerde rüzgara maruz kaldığı için dudakları çatlayanların tercih edebileceği bir yöntemdir.

Sık sık çatlayan dudaklara sahip olanlar gün içinde birkaç defa uygulayabilirler.

Zeytinyağı

Kozmetik ürünleri yerine doğal şeyler tercih edenler için zeytinyağı en doğru seçim olacaktır. Sık sık uygulayabileceğiniz ve kısa sürece sonuç alacağınız bir yöntemdir.

Bir miktar zeytinyağı, içine hiçbir şey koymadan öylece dudaklara sürülüp bekletilmelidir. Özellikle gece yatmadan önce sadece bir damla zeytinyağı iki dudağa iyice sürülmelidir. Çok kısa bir sürede dudağın kuruluğunu alacaktır.

Not: Bir çay kaşığı zeytinyağının içine bir çay kaşığı toz şeker eklenerek oluşturulan karışım ile dudaklara yapılacak masaj çatlakları giderir ve dudakların sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Salatalık

Cilde iyi geldiğini en iyi bildiklerimizden biri olan salatalık kurumuş ve çatlayan dudaklar içinde iyileştiricidir.

Kabukları soyulan salatalıktan bir dilim kesilir ve dudakların her bir köşesine sürülür. Kısa bir süre sonra dudakları yumuşattığını görebilirsiniz.

Bu uygulama herhangi bir soruna yol açmayacağından birkaç gün üst üste yapılabilir.

Not: Rendelenmiş salatalık, bir miktar yoğurt ile karıştırılarak da uygulanabilir.

Havuç

Küçük bir havuç rendelenir. Rendelenen parçalar dudaklara sürülür. İsteğe bağlı olarak birkaç parçayı dudaklarınızın üzerinde bırakabilirsiniz.

Havuç sürüldükten sonra en az yirmi dakikalık bir süre boyunca beklenmelidir. Daha sonra ılık suyla temizlenebilir.

Bu uygulama haftada bir kez yapıldığında sonuç kalıcı olacaktır.

Domates

Kuru ve çatlamış dudaklara kolayca yapılabilecek bir domates maskesi ile veda edebilirsiniz.

Ufak bir domates rendelendikten sonra içine bir kaşık bal eklenir. Dudaklara iyice sürüldükten sonra on beş dakika o şekilde bekletilmelidir. Yine her uygulamada olduğu gibi ılık bir suyla temizlenmelidir.

Kakao Yağı

Kuru dudakları tekrar yumuşatmak için gece yatmadan önce bir miktar kakao yağı sürülebilir.

Bu yöntem sık sık uygulanabilir. Fakat kakao yağının bronzlaştırıcı etkisinden dolayı sadece dudaklara uygulanmalı ve etrafa taşırılmamaya özen gösterilmelidir.

Bunlar dışında yapılabilecek ufak tefek karışımlar da dudakları yumuşatmak ve iyileştirmek için kullanılabilir. Bu küçük karışımlar bazı anlarda hayat kurtarıcı olabilirler.

Dudak bakımı için ufak tarifler

  • Bir yumurtanın yalnız sarısı alınarak az bir miktar yulaf ile karıştırılır. Normal bir kremle aynı kıvama gelene kadar iyice karıştırılır. Diğer her ürün gibi dudaklara sürülüp yirmi dakikalık bir süre boyunca beklenir. Sürenin sonunda ise ılık su ile temizlenir.

İçinde yumurta olduğundan kuruyacak ve bozulacak bir tarif olduğundan bekletilip daha sonra kullanmaya elverişli değildir. Tek kullanımlık yapmayı ve kalanını çöpe atmayı unutmayın.

  • Bir tatlı kaşığı susam yağı ve aynı miktarda yoğurt iyice karıştırılır. Bu karışım dudakların ölü hücrelerden arınmasını ve ölü derinin atılmasını sağlar.

İlk sürüldüğünde biraz gerilmeye sebep olabilir. Fakat temizlendiğinde fark gözle görülür olacaktır.

Bu uygulama haftada bir tekrarlanabilir.

  • Bir tatlı kaşığı bal ile bir tatlı kaşığı toz şeker karıştırılır. Parmak uçlarıyla dudaklara masaj yaparak sürülür. Sonrasında on beş dakikalık bir süre boyunca dudaklarda bekletilir ve ılık su ile temizlenir.

Bu karışım dudakları besler ve kuru görünümden kurtulmayı sağlar.

Yapılan her türlü uygulamanın ılık su ile temizlenmesine dikkat edilmelidir. Aşırı soğuk ve aşırı sıcak su ile yıkamak dudakların iyileşmesine yardımcı olmanın aksine maruz kaldığı yıpranmayı destekleyecektir.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu