Cilt Bakımı

Kuru Ciltlere özel Maske Türleri

Kuru bir cilt cildin hassaslaşmasına, çabuk tahriş olmasına bunlara bağlı olarak da erken yaşlanmaya neden olur. Kuru bir cilt türü mat, cansız, sağlıksız görünmeye, kuruluğa bağlı olan cilt problemlerine ve bunların doğurduğu cilt kırışıklarına neden olur. Evde yapılacak doğal ve kolay maskelerle bu duruma kesin çözüm bulabilirsiniz. Kuru ciltlere özel maske türleri çoğunlukla evde her zaman kullandığınız malzemelerle yapılan doğal ve çabuk sonuç alabileceğiniz bitkisel yöntemleri rahatça uygulayabilirsiniz. İşte bunlardan birkaçı:

Türk kahvesi maskesi: İki çorba kaşığı kahveye, iki üç yemek kaşığı süt, bir çorba kaşığı bal ve iki çorba kaşığı kakao tozu ekleyerek iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı bir fırça yardımıyla ya da elinizle yüzünüze bastırmadan sürün. Maske cildinizde kuruyana kadar bekleyin ve sonra ılık su yardımıyla yüzünüzü tahrip etmeden ovalayarak yıkayın ama sakın kurulamayın. Sadece temiz bir havluyla ıslaklığı alın.

Zeytin yağı maskesi: Bir çorba kaşığı zeytinyağına, bir yumurta sarısını ve bir çorba kaşığı balı ekleyerek iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürdükten sonra 25-30 dakika kuruyana bekletin ve ılık su yardımıyla temizleyin.

Kaymak maskesi: Bir çorba kaşığı kaymakla, bir çorba kaşığı balı iyice karıştırın ve yüzünüze sürün. Maske yüzünüzde kuruyana kadar bekletin ve ılık su yardımıyla temizleyin.

Yoğurt maskesi: Bir çorba kaşığı evde yapılmış yoğurda, iki çorba kaşığı gül suyu, iki çorba kaşığı bal ve bir kase dolusu kadar gül yaprağını güzelce karıştırın. Yüzünüze masaj yaparak uygulayacağınız bu maske yine kuruyana kadar yaklaşık 25-30 dakika beklettikten sonra ılık su yardımıyla temizleyin.

Cilt kuruluğuna bağlı olarak haftada 1-2 kere uygulayabileceğiniz bu maskelerle düzenli yapıldığında cildiniz yumuşacık olacak, genç bir görünüme sahip olacak istediğiniz sorunsuz bir cilde sahip olacaksınız. Sağlıklı ve mutlu günler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu