Gebelik

Kolay Hamile Kalma Yolları Nelerdir?

Korunmasız cinsel ilişki süresi 1 yıldan kısa olan çiftler kolay hamile kalma önerilerini uygulayarak gebeliği hızlandırabilirler. 35 yaş üzerinde geçen her 6 ay over rezervi ve hormonal durum açısından önemli olduğundan bu süre 6 aydır.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki en az 12 aydır düzenli olarak ( haftada en az 2 kez) korunmasız cinsel ilişki yaşayan ve gebelik oluşmamış çiftler hastanelerin infertilite(kısırlık) merkezlerine başvurarak gerekli tetkikleri yaptırmadırlar.

Ayın hangi döneminde hamile kalma ihtimali fazladır?

Kadında ayda 1 kez yumurtlama olur ve gebe kalma verimliliğinin en yüksek olduğu dönem kadının yumurtlama gününe en yakın 2-3 günlük dönemdir. Buraya tıklayarak( yumurta çatlaması nedir?) yumurtlama hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Yumurtlama  günü tespiti için evde yapılabilen ovulasyon testleri de kullanılabilir.

Düzensiz adet görenler adet dönemini nasıl hesaplayabilirler?

Düzensiz adet görenlerde yumurtlamaları düzensiz olduğundan dolayı adetleri de düzensiz olduğu için bu kadınlarda  yumurtlama dönemlerini kesin olarak belirlenemez.

Hamile kalmayı kolaylaştırmak için ne sıklıkta  ilişkiye girilmeli?

Haftada düzenli olarak 2-3 kez cinsel ilişkiye girmek gebelik oluşma şansını arttırmak için yeterlidir. Spermler ortalama 3 gün yaşadığından dolayı her gün ilişkiye girmek gebelik şansını arttırmaz. Hatta her gün ilişki olması durumunda erkekte spermler yeterince birikmeden boşalır. Bildiği  bir kronik hastalığı veya hastalık yüzünden kullandığı ilaçlar varsa bu ilaçlar da gebe kalmayı zorlaştırabilir.

Kolay hamile kalmak için anne adayına düşen görevler nelerdir?

Hamile kalma ihtimalini kötü etkilediğinden dolayı varsa sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddelerden uzak durmalıdır. Anne adayı aşırı kilolu ise fazla kiloları vermek faydalı olacaktır. Vajinanın içini hiçbir zaman yıkanmamalıdır.

Hangi yaşlarda kolay hamile kalınabilir?

20-30 yaşlar arası kadınlarda doğurganlığın en yüksek olduğu dönemdir. Kadında 35 yaştan sonra yumurta olgunlaşma süreci bozulduğundan gebelik oluşma ihtimali azalmaya başlar. Erkekte yaş kadındaki kadar önemli değildir.

Hamile kalmayı kolaylaştıran ilaçlar var mı?

 12 aylık korunmasız düzenli ilişkide gebelik oluşmadığı zaman çiftlerin doktor kontrolünde kullanabilecekleri ilaçlar vardır. Bu ilaçlar yumurtlamayı uyarmak, canlandırmak için kullanılır.

Hangi hastalıklar hamile kalmayı güçleştirir?

Her  yüz kadından 6 ya da 8’inde görülen polikistik over sendromu günümüzde en önemli çocuk sahibi olamama nedenlerinden biridir. Tiroit   hormon bozuklukları (guatr), hiperprolaktinemi (süt hormonunu fazla salgılanması) gibi hormonal, yumurtalık ve tüplerle ilgili geçirilen ameliyatlar ve çikolata kisti denilen ‘endometriyozis’ de gebe kalmayı olumsuz etkiler. İleri derece ciddi kronik hastalıklar(kalp, böbrek vs)  da gebelik oluşmasını olumsuz etkileyen faktörlerdendir.

Mercan Bozkurt

Merhaba, ben Mercan. Hemşireyim. 2016’da Marmara Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezun oldum. 2017’den beri Tıp Fakültesi hastanesinde çalışıyorum. Hemşirelik insanların hayatına dokunan bi meslek ve yaptığım işi seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu