İnfertilite (Kısırlık)

Kısırlığa Yeni Umut “MİKROÇİP”

Türk bilim insanından bebek sahibi olmak isteyen çiftlere yeni umut, en sağlıklı ve en kaliteli spermin seçilmesi için geliştirilen mikroçip yöntemi oldu. Tüp bebek tedavisinde yeni bir dönemi başlatan mikroçipler kısırlık sorununu tarihe karıştırabilecek dev bir buluş niteliğindedir.

Özellikle erkek kısırlığına tedavi olabilecek çip bebek olayını Amerika’da Stanford Üniversitesi’nde görev yapan Türk mühendis Prof. Dr. Utkan Demirci, tıp ve biyoloji bilimlerini mühendislik bilgileri ile harmanlayarak bulmuştur.

Doğadan İlham Alınan Bir Yöntem

Yöntemin ortaya çıkışı Demirci’nin kendisine “Milyonlarca sperm arasından daha iyi spermi nasıl buluruz?” sorusunu yöneltmesiyle olmuş. Aslında cevaplar uzakta değilmiş. İnsan doğasından ilham alınarak geliştirilen sperm çipleri kadınların tüplerinde bulunan mikro kanalcıkları taklit edilerek yapılmıştır. Mikroçiplerin içerisine de benzer mikro kanalcıklar koyulmuş ve spermlerin yüzme yeteneğinden faydalanılmıştır.  Oluşturulan kanallarla bir tarafa toplanan spermlerden en iyi yüzen ve diğer tarafa ulaşanın en sağlıklı sperm olduğuna karar verilmiş.

Tüp Bebek Tedavisinden Daha Etkili

Tüp Bebek Tedavisi ile yalnızca yumurtaların önemli olduğu düşünülüyor ve bunun üzerine yoğunlaşılıyordu. Oysa ki mikro akışkan çip yöntemi ile embriyoyu dölleyecek olan spermin yüksek kalitede olmasının da sağlıklı gebelik için önemli olduğu öngörülmüştür. Kaliteli spermler ve yumurta hücresinin döllenmesiyle 5. günde blastosist embriyolar elde edilir. Ortaya çıkan kaliteli embriyolar rahme daha kolay tutunur neticede sağlıklı bebekler dünyaya gelmiş olur.

1980’lerden beri tüp bebek yönteminde spermler santrifüj aleti ile dakikada 10 bin kere döndürülerek seçilir. Bu kadar çok döndürmenin sonucunda bazı spermler zarar görebilir ve anne-baba olma şansı azalabilir. Özellikle sperm azlığı çeken erkeklerin bu şekilde baba olma şansı daha da azalır. Mikroçip uygulaması ise sperm azlığı yaşayan erkeklerin kaliteli spermlerinin kolayca bulunmasını sağlar ve baba olma şansını yükseltir.

Mikroçip yöntemi 1,5 yıl önce ilk defa Türkiye’de Acıbadem Tüp Bebek Merkezleri Koordinatörü Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş tarafından uygulanmıştır. Bu zamana kadar 1250 hastada uyguladıklarını belirten Tıraş’ın ifadelerine göre;

  • Tüp bebek tedavisinde başarı % 50-55 iken, mikroçip yöntemiyle başarı % 70’lere kadar çıkmıştır.
  • 35-42 yaş arasındaki kadınlarda yaklaşık % 54, 35-53 yaş arasındaki erkeklerde % 64,7 başarı elde edilmiştir.
  • En yüksek başarı % 76,2 ile kısırlık sorunu yaşayan erkeklerde sperm morfolojisinin geliştirilmesi ile elde edilmiştir.

Özetle, yeni mikroçip teknolojisi özellikle tüp bebek ve aşılama yöntemlerine katkıda bulunmada ortaya çıkarılmış son derece başarılı, maliyeti rahat ve kolay uygulanan bir buluştur. Ülkemizin gurur kaynağı bu yöntemin geliştirilmesine katkısı olan tüm bilim insanlarımızı kutluyor ve bütün insanlığa hayırlı olmasını diliyorum 🙂

Tuğçe Durgut

Üniversite Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 2012-2016 Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi | Hemşire

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu