Gebelik

Kimyasal gebelik nedir?

Kimyasal gebelik, döllenmenin olmasına rağmen, oluşan embriyonun (bebeğin taslak hali) sağlıklı bir şekilde anne rahmine yerleşmemesi ve gebeliğin kendiliğinden sonlanması durumudur.

Birçok kadın günümüzde bu tarz gebelik kayıpları yaşamasına rağmen hormon testleri yapılmadığı için bu durumu fark etmeyebilir.

Kimyasal gebelik denilebilmesi için kadının adet gününe yakın kanda bakılan B-HCG değerinin yüksek olması ve daha sonra B-HCG değerinin giderek azalması gerekir.

Eğer B-HCG değeri giderek artıyor ve ultrason ile yapılan değerlendirmede rahim içinde fetüs görünmüyorsa bu durum dış gebelik ya da mol gebelik olabilir ve mutlaka araştırılması gerekir.

Kimyasal gebelik ile dış gebelik aynı şey midir?

Bazen bu iki durum birbiri ile karıştırılmaktadır. Ancak ikisi birbirinden tamamen ayrı durumlardır. Kimyasal gebelikte hafif gebelik belirtileri olur ve bu belirtiler B-HCG düzeyinin azalması ile hızla azalmaya başlar.

Dış gebelik ise oldukça riskli bir durumdur. Dış gebelikte B-HCG değeri günden güne yükselmeye devam eder. Yapılan USG değerlendirmesinde, özellikle 7-8. Gebelik haftasından sonra implantasyonun (bebeğin yerleşmesi) gerçekleştiği yerde embriyo görülmeye başlar (tüpler, yumurtalıklar vb.). Dış gebelik müdahale ve tedavi gerektiren acil bir durumdur.

Kimyasal Gebelik Tanısı Nasıl Konur?

Kadının adet dönemine yakın ya da adet gecikmesi nedeniyle yapılan hormon testlerinde. B-HCG düzeyi önce yüksektir. Sonra bu hormonun değeri günden güne azalır. Gebelik kaybı gebeliğin çok erken döneminde (2-4 hf) gerçekleştiği için yapılan ultrason değerlendirmesinde bebeğin kesesi görünmeyebilir.

Kimyasal gebelikten kaç gün sonra adet görülür?

Kadınların kandaki B-HCG düzeyi azatlıktan sonra kadınlar adetlerini görürler.

Kimyasal gebeliğin tedavisi var mıdır?

Kandaki B-HCG düzeyi zamanla normalleşirse herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Kürtaj gibi bir gebelik sonlandırması işlemine gerek yoktur.

Takip edildiğinde hormon düzeyi yükselme eğilimi gösteriyorsa dış gebelik veya mol gebelik açısından kadın değerlendirilmelidir.

Kimyasal gebelikten ne kadar süre sonra kadın gebe kalabilir?

Kimyasal gebelikler bir sonraki gebelik şansını azaltmaz. Ancak bir sonraki gebelikte de benzer bir durumun yaşanması için kadınlar gebe kalmaya karar verdiklerinde mutlaka bir doktora bir doktora başvurmalı, gebelik öncesi yapılması gereken bir takım testlerle değerlendirilmeli ve gebeliğe hazır olup olmadıkları anlaşılmalıdır.

Çünkü yaşanan gebelik kayıpları kadınların hayal kırıklığı yaşamalarına neden olabilir. Bu nedenle kadınların sağlıklı bir gebeliğe başlamaları için önce kendilerinin sağlıklı olması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu