Saç Bakımı

Kenevir Tohumu Yağı Saça Faydaları

Kenevir, az miktar da olsa doğal olan tetrahidrokanabinoid (THC) içerir. Bu yüzden esrar bitkisi olarak bilinir. Fakat içeriğindeki THC araştırılarak, bir zararı olmadığı anlaşılmıştır. Aksine vücut, cilt ve saç sağlığı için pek çok faydaları ortaya çıkmıştır. Aynı şekilde kenevir tohumu yağı da olumlu etkileri ile bilinir.

Kenevir yağı, kenevir tohumlarından, yüksek ısıya maruz kalmadan elde edilen yağdır. Az miktarda doymuş yağ içerir. Bu yüzden gıdalarda da kullanılan, sağlık için oldukça faydalı bir yağdır.

Kenevir yağı, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, fosfor ve mineraller bakımından oldukça zengindir.

Kenevir yağının saça faydalarını bilmiyorsanız, çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Özellikle nem kaybına karşı koruma özelliğiyle bilinen kenevir yağı, saç bakımı için en önemli bitkisel yağlardan biridir.

Kenevir yağı, kafa derisi sağlığı için önemli bir yere sahiptir. Tahriş ve kaşınma gibi sorunları iyileştirir. Kafa derisinin kuruyup serleşmesine engel olur. Özellikle kış aylarında kuruluk sorunu daha fazla yaşanır. Bu yüzden kenevir tohumu yağı ile saç bakımı yapacaksanız kışı tercih etmelisiniz.

Kenevir yağı sadece saç diplerindeki sorunları çözmez. Aynı zamanda saçların daha yumuşak, ipeksi ve parlak olmasını da sağlar. Saç kremi yerine kenevir yağını tercih edebilirsiniz.

Keratin oluşumuna katkıda bulunur.  Bu özelliğiyle saçların daha güçlü uzamasında etkilidir.

Kenevir yağı, yapısında en faydalı yağ asitleri olan omega3, omega6 ve omega9 barındırır. Bu özelliği sayesinde saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar.

Kenevir tohumu yağı, salatalarda da tüketilebilir. Özellikle romatoid artrit hastaları için ilaç gibi bir yağdır. Günde bir kaşık kenevir yağı tüketmek, hastalığın etkilerini azaltır. Hatta anti-artritik özelliklere sahip olması nedeniyle, hastalığa bağlı oluşan hücrelerin ölümünü sağladığı da kanıtlanmıştır.

Kenevir yağı ile saç bakımı yapmakla kalmayın. Mutlaka mutfağınızda da tüketin. Tırnak sorunları ve pek çok kanser çeşidinin önlenmesinde kenevir yağından siz de faydalanın. Güvendiğiniz bir aktardan, doğal olduğuna emin olduğunuz bir kenevir yağını satın alın. Aksi takdirde sizi olumsuz etkileyecek sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Kenevir Tohumu Yağı ile Saç Maskesi

Bu yağı saç maskesi olarak uygulamak istiyorsanız Kenevir Tohumu Yağı ile Yapılan Saç Maskesi Tarifleri adlı yazımıza göz atmalısınız.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu