Hayvan Bakımı

Kedilerin Fiziksel Bakımı

Beslenmesi, sağlığı ve mutluluğu oldukça önemli olan kedilerin fiziksel bakımı da önemlidir. Kedilerin özenle temizlediği tüylerine siz de özen göstermelisiniz.

Minik dostunuzun dış görünüşüyle nasıl ilgileneceğinizi birlikte inceleyelim.

Kedilerin Fiziksel Bakımı

♦ Kedilerin tırnaklarını her yere geçirdiğini biliyorsunuz. Bu durumda eşyaların parçalanmaması için, kedi tırnaklama tahtaları hazırlayarak, kedinizin tırnaklarının törpülenmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda istediği kadar tırnaklayabileceği mutlu bir ortam hediye etmiş olursunuz.

Eğer tırnaklarını kesmek istiyorsanız, patinin ortasına bastırmanız yeterlidir. Böylece tırnakları dışarı çıkacaktır. Tırnaklar en fazla iki milim kesilmelidir. Eğer canını yakmadan, kanatmadan, özenle ve onu da alıştırarak yaparsanız, bu işlem için veterinere gitmenize gerek kalmayacaktır. Uykudayken savunmasız oldukları için, o zamanlarda kesmeniz de önerilir.

♦ Kedinizin bıyıklarını kesinlikle kesmeyin. Hayvanların dengesini ve çevre algısını etkiledikleri için kesilmemesi gerekir. İnsanların bıyıkları gibi değildir.

♦ Tüyler 5 ayda bir mutlaka kestirilmelidir. Bu işlemi evde, traş makinesiyle yapmanız asla tavsiye edilmez.

Kediler bahar aylarında tüy dökümü yaşarlar. Bu sebeple onları B vitamini bakımından desteklemek gerekir. Haftada sadece bir kes haşlanmış yumurtanın sarısı yedirilmelidir. Bu, tıpkı insan vücudunda olduğu gibi, tüyleri hem besleme, hem de dökülmeyi engelleme özellikleri gösterir.

♦ Dişleri çürüyen kediler için bazı insanlar dişçileri ikna ederek dolgu yaptırıyor. Fakat dostunuz her ne kadar temiz olursa olsun, o eşyaların başka insanlara ve size de kullanılacağını unutmayın.

Bir hayvana alerjiniz varsa ve sizden önce bir diş operasyonu yapılmışsa, yeterince sterilize edilmeyen aletler sizi ölüme bile götürebilir.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu