Hayvan Bakımı

Kedilerin Eğitimi

Bakımı, temizliği ve sağlığı önemli olan kedilerin eğitimi de bir o kadar önemlidir. Tuvaletini nereye yapması ve nerede durması gerektiğiyle ilgili ne yapacağınıza kısaca bir göz atalım.

Kedilerin Eğitimi

♦ Kedi dostunuzun kakasını kuma yapmasını sağlamak çok kolay. Eğer herhangi bir yere yaptıysa, kakasını kumun üzerine götürün. Kedinizi de kuma götürüp kakasını koklamasını sağlayın. Bunu birkaç kez tekrarladığınız zaman, bir sonrakinde kendiliğinden kuma yapacaktır.

Kediler için tuvalet oldukça hassas bir konudur. Kediniz için daima tuvaletini yapabileceği bir alan hazırlanmalıdır. Çünkü kediler, kendilerini rahat ve güvende hissetmedikleri durumlarda, uygun bir alan bulana kadar tutarlar. Bu da sağlılarını olumsuz yönde etkileyebilir.

♦ İstemediğiniz bir yere çıktığı zaman, nerede durması gerektiğini sesli olarak söyleyerek ve göstererek anlatabilirsiniz. Fakat çıkacakları eşya üstlerine ve odalara giriş çıkışlarına engel olmanız epey zor olacaktır. Köpek eğitimi gibi girmemesi gereken odaları ayırmanız mümkün değildir.

♦ Eğer evden çıkabileceği bir yerde yaşıyorsanız, dışarda gezmesi için gönderebilirsiniz. Eğer aşılarını yaptırdıysanız hastalık kapma ihtimali olmayacaktır. Ona adını öğrettiyseniz, çağırdınız anda eve geri gelecektir.

Eğer kaybolduğunu düşünüyorsanız, geri gelmesini bekleyin. Pek çok kişi, kaybolan kedisi için, kokusunu bildiği eşyaları yollara koyarak çözüm arıyor. Eşyaların kokusunu alıp geri geleceği düşünülüyor.

♦ Kedi dostunuzla aynı anda balık, su kaplumbağası ve kuş beslenmemelidir. Muhtemelen kedi dostunuz onları yiyecektir. Bunu engellemek için doğru bir eğitim verilmesi mümkün değildir.

Eğer besleme konusunda ısrarcıysanız, kafes veya akvaryumu onun ulaşamayacağı yükseklikle bulundurmanız gerekir. Aksi takdirde elinden kurtulamayacaktır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu