Hayvan Bakımı

Kedileri Mutsuz Eden Şeyler

Kedileri de üzen ve rahatsız eden bazı etkenler vardır. Bunları bilerek yaklaşırsanız onu rahatsız eden şeyleri hayatından çıkarabilir veya ona nasıl davranacağınıza karar verebilirsiniz. Minik dostlarımız olan kedileri mutsuz eden şeyler nelerdir?

Kedileri Mutsuz Eden Şeyler

♦ Eğer dostunuzun gözlerine çok uzun süre bakarsanız onun için bir tehdit haline gelirsiniz. Size saldırabilir.

♦ Elektrikli süpürge ve fön makinesi gibi ev aletlerinin sesleri onları rahatsız eder. Böyle durumlarda ortadan kaybolup saklanabilirler.

♦ Yaşadıkları alana bağlandıkları ve sadık oldukları için, başka evlere gitmekten hoşlanmazlar. Kendilerini güvensiz hissederler. Bu yüzden dostunuzu ev ev dolaştırmayın.

♦ Evde yaşayan kedi dostlarımız sokaktaki tehlikelere karşı savunmasızdır. Bu sebeple eve dönmesi için onu dışarda bırakıp gitmemek gerekir. Rahatsız olacağı durumlarla karşılaşabilir.

♦ Eğer ikinci veya üçüncü bir dost edinecekseniz, evdeki hiyerarşik düzeni kontrol altına alamayacağınızı bilmelisiniz. Eve ilk gelen kedi daha kıdemli sayıldığından sonra gelenlere göre daha üstündür.

Kedilerin hiyerarşik bir düzen kurmamaları için aynı anda sahiplenilmeleri gerekir. Böylelikle birbirlerini kabul etmeleri daha kolay olacaktır. Kediler, başka bir kedinin varlığından hoşlanmaz.

Yavru kedi edinecekseniz yetişkin bir dostunuz olmamalı. Büyük olan küçük olanı yer sözü tam olarak bu gibi durumlar için geçerlidir.

♦ Patisiyle bastırıyor veya kıyafetinizi ısırıyorsa annesini özlemiş olabilir. Erkenden annesinden ayrılan yavrular bu travmayı taşırlar. Olabildiğince sevgiyle yaklaşmanız önerilir.

♦ Ev kedileri, sokak kedilerinin aksine soğuktan hiç hoşlanmazlar. Özellikle karlı havalarda veya rüzgarda kaldıklarında kolayca üşürler. Eğer bedenlerini kendi içine çekerek, büzüşerek yatıyorlarsa, bu üşüdükleri anlamına gelir. Kedi yatağı da denen, yumuşak ve onları sıcak tutacak bir alan hazırlamanız gerekir.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu