Cilt Bakımı

Karpuz Maskesi Nasıl Yapılır, Faydaları?

Günlük hayatta vazgeçemediğimiz besinlerin vücut sağlığında olduğu kadar cilt sağlığında da etkisi olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Cilt sağlığına faydası olan mevsim meyve ve sebzelerin cilt için yapılan maskeler için nasıl kullanıldığını bilmek cilt sağlığını koruyacak ve hangi yaşta olunursa olunsun her zaman daha sağlıklı, canlı ve genç görünüme sahip olacaksınız. Yaz mevsiminin vazgeçilmez besinlerinden olan karpuzun içeriği bakımında cilde faydaları çok fazladır. Karpuz maskesi ile cildinizin erken yaşlanmasını önleyecek varsa oluşan kırışıklıkların ve yılların cildinizdeki etkisini azaltacak hatta yok edecektir.

Karpuz maskesi birkaç farklı şekilde yapılabilir. İşte karpuz maskesinin çeşitleri:

Cilt temizleyici karpuz maskesi: Çekirdekleri ayıklanmış püre haline getirdiğiniz bir dilim karpuzun içerisine iki şeker kaşığı kadar bal ilave ederek güzelce karıştırılır. Elde ettiğiniz karpuz bal karışımını cildinize hafifçe masaj yaparak yavaş yavaş sürülür. Yaklaşık on dakika beklettikten sonra cildinizi bol su ile temizleyin. Karpuz maskesi haftada bir düzenli olarak yapıldığınızda cildinizi temizlemiş olacak ve cildinizin nemlenmesi sağlayacaksınız.

Yaşlanmaya karşı kapuz maskesi: Püre haline getireceğiniz bir dilim avokadonun içerisine bir dilim taze sıktığınız karpuz suyunu ekleyin. Elde ettiğiniz bu karışımı cildinize sürdükten sonra yaklaşık 5 dakika bekletin ve cildinizi bol suyla durulayın. Cildin sıkılaşmasına yardımcı olan, yaşlanmayı geciktiren bu maskeyi beş günde bir düzenli bir şekilde uygulandığında etkilerini görebileceksiniz.

Ölü hücre temizleyici karpuz maskesi: Püre haline getirilen bir dilim karpuzun içerisine bir şeker kaşığı yoğurt ekleyerek iyice karıştırılır ve bu karışım yüze güzelce sürülür. 8-10 dakika bekletildikten sonra soğuk bol su ile temizlenir. Cildin ölü hücrelerden arınmasını sağlayan bu maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz.

Peeling etkili karpuz maskesi: Püre haline getirdiğiniz yarım dilim çekirdeksiz karpuzun içine bir şeker kaşığı şeker ekleyerek güzelce karıştırın ve cildinizi fazla hırpalamadan masaj yaparak sürün ve içerisine katılan şeker cildinizde eriyene kadar yaklaşık 5 dakika bekletin.  Daha sonra cildinizi soğuk bol su ile temizleyin ve ardından mutlaka kremle nemlendirin. Bu maskeyi 10 günlük aralıklarla uygulayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu