Cilt Bakımı

Karma ciltler için nemlendirici nasıl yapılır

Günümüzde cilt sağlığı sadece bayanların değil erkeklerin de önem gösterdiği bir durumdur. Cilt türüne göre cilt bakımı çok önem gösterilmesi gereken bir durumdur. Karma bir cilde sahipseniz cildinizin nemini dengelemek de çok önemlidir. Karma ciltler için nemlendirici yapabilmeniz çok kolaydır. İşte karma ciltler için yapabileceğiniz nemlendirici tarifleri:

Karma Ciltler için Fesleğenli Nemlendirici Tarifi: Bir tutam fesleğeni yaklaşık bir çay bardağı sirkenin içerisinde cam bir kavanozda iki gün bekletiniz. Daha sonra kavanozun kapağını açarak fesleğeni sirke içerisinde iyice ezerek lapa haline getirin. Fesleğenli sirke lapasının içerisine bir yumurta akını ve yarım fincan kadar badem yağını ekleyerek iyice karıştırın. Daha sonra bu karışımı elle iyice yoğurarak maske kıvamına gelinceye kadar nohut ununu yavaş yavaş ilave edin. Kıvamını alan maskeyi cildinize yedirerek sürün ve yaklaşık olarak bir saat beklettikten sonra cildinizi ılık su ile yıkayın.

Karma ciltler için gül suyu nemlendiricisi: Cam bir kâse içerisine bir şeker kaşığı kadar lanolin koyarak benmari usulü eritilir. Üç yemek kaşığı kadar gül suyunu farklı bir cam kâsede yine benmari usulü ısıtın. Daha sonra ısıttığınız iki karışımı ılıklaşınca birbirine karıştırın. Bir çorba kaşığı kadar susam yağını ekleyerek iyice karıştırın. Daha sonra da cam bir kavanoza konulur ve soğuması için devamlı karıştırılır. Buzdolabında bekle6tebileceğiniz nemlendiriciyi istediğiniz zaman istediğiniz miktarda alarak cildinize sürün. Buzdolabında cam kavanozda iki ay dayanabilecek nemlendiriciyi düzenli olarak cildinize uygulayın.

Karma ciltler için badem yağlı nemlendirici: Bir yumurta akını kar gibi olana kadar karıştırın ve yavaş yavaş 2-3 damla badem yağını ve balı yumurta akına ekleyin. İyice karıştırılan karışımı gerektiği zaman kullanabilmek için buzdolabında bekletebilirisniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu