Cilt Bakımı

Karma Ciltler için Doğal Nemlendirici Yapımı

Cilt türüne göre günlük cilt bakımı çok önemlidir. Özellikle evde yapabileceğiniz çok doğal nemlendirici ile cildinizin nem dengesini cilt türüne göre uygulayabilirsiniz. Karma bir cilde sahip seniz karma ciltler için evde çok kolay yapabileceğiniz karma ciltler için doğal nemlendirici tariflerini gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

Karma ciltler için doğal nemlendirici 1:  İki çay kaşığı kadar lanolini cam bir kaba koyarak benmari usulü ıstın. Daha sonra 6 şeker kaşığı kadar gül suyunu başka bir cam kase de yine benmari usulü ısıtın. Daha sonra ayrı ayrı ısıttığınız benmari usulü lanolin ve gül suyunu karıştırın. Bu karışıma yine benmari usulü ısıttığınız susam yağını da ekleyerek güzelce karıştırın. Daha sonra bu karışımı cam bir kavanozun içine koyu buzdolabında muhafaza edin. Bu karışım yaklaşık iki ay muhafaza edilebilir.

Karma ciltler için doğal nemlendirici 2: Cam bir kase içerisine yumurtanın sadece beyazını alarak iyice kar gibi olana kadar çırpın. Daha sonra içerisine iki damla kadar badem yağı ve bir şeker kaşığı kadar bal da eklendikten sonra tekrar karıştırılır. Kıvamını alan karışımı temizlenmiş cildinize uygulayıp 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile cildinizi durulayın.

Karma ciltler için doğal nemlendirici 3: Dört şeker kaşığı kadar lanolini, bir şeker kaşığı balı, bir şeker kaşığı gliserini, bir damla parfümü ve altı tatlı kaşığı zeytinyağını cam bir kaba koyarak benmari usulü ısıtın. Diğer bir tarafta ılıttığınız suyu bu Karışıma yavaş yavaş ilave edin. Yaklaşık altı kaşık kadar kullandığınız su da eklendikten sonra tam olarak soğuyana kadar karıştırın. Daha sonra cam kavanoza boşalttığınız karışımı istediğiniz zaman kullanabilmek için buzdolabında muhafaza ediniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu