Cilt Bakımı

Karma Cilt Temizliği Nasıl Yapılır

Çok hassas bir cilt türü olan karma cilt bakımı oldukça önemlidir. Cildin bir kısmı yağlı olurken bir kısmının kuru olması cilt bakımı için sıkıntı yaratmaktadır. Bu yüzden karma cilt temizliği için uygun ürünlerin kullanımına dikkat edilmelidir.

Karma cilt temizliğinde bilinmesi gerekenler:

  • Karma bir cilt türüne sahip olanların burun ve alın bölgesinde fazla yağlanma görülmektedir. Özellikle bu bölgeler için uygulanacak cilt bakımı için kullanılacak pudra yağı emen bir özelliğe sahip olmalıdır. Ayrıca yağ emen mendillerin kullanılması çok önemlidir.
  • Karma cilde sahip olanların cildini fazla yıkma isteği oldukça fazladır ancak cildi çok yıkamak oldukça sakıncalıdır. Yüzün aşırı yıkanması ciltte kuru olan bilgelerin daha çok kurumasına neden olur.
  • Bu cilt türüne sahip olanların cilt bakımı yapılırken temizlik yapılacak bölgenin temiz ve bakımlı olmasına dikkat edilmelidir. Bu yüzden seçilecek ürünün önemi çok fazladır.
  • Cilt bakımında düzenli cilt temizliği yapılması çok önemlidir. Cilt temizliğinin her gün düzenli olarak yapılmasına dikkat edilmelidir. Karma cilde sahip olanların alın ve burun bölgesinin yağlı, yanak ve çene bölgesinin kuru olması büyük sorun yaratmaktadır.
  • Cilt bakımında karma cilt temizliği çok sık yapılmamalıdır. Günde bir kere yani 24 saatte bir yapılması gereken cilt temizliğinde yağı emen bantların ciltteki yağlı bölgelerde kullanılması ciltte yağı fazla olan bölgenin rahatlamasına yağ dengesini korumasına yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu