Cilt Bakımı

Karma Cilt için Maskeler Nedir, Nasıl Yapılır

Cildinizin bazı bölgeleri çok yağlı bazı bölgeleri ise çok kuruysa karma cilt yapısına sahipsiniz demektir. Bu cilt yapısına sahipseniz karma cilt için maskeler yaparak kendi bakımınızı yapabilirsiniz.

Cilt bakımı yaparken öncelikle ilk yapmanız gereken şey yüzünüzü temizlemek olmalıdır. Makyaj kalıntıları ya da yüzünüze sürdüğünüz herhangi bir şey yapacağınız maskenin etkili olmasını engeller. 1 adet yumurta sarısını çırpın ve üzerine 2 tatlı kaşığı nemlendirici ekleyerek karıştırmaya devam edin. Bu karışımı cildinize sürüp 20 dakika bekletin. Daha sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bu maske haftada 2 kez cildinize uygulanabilir. Bu maskeyi düzenli olarak uygularsanız cildiniz nemlenir.

Bu maske tarifinde ise birçok yağ karışımı vardır. Cilt yağı emerek beslenir ve yumuşar. 3 damla sandal ağacı yağı, 4 damla papatya yağı, 4 damla sardunya yağı, 2 dilim muz, 2 yemek kaşığı yoğurt, 2 yemek kaşığı soya yağını karıştırıp buzdolabında 10 dakika bekletin. Daha sonra kıvamını alan karışımı yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletin. Süre bitiminde yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bu maske haftada bir defa uygulanabilir. Önemli olan bir nokta var ki kullanılan yağlara alerjiniz var ise bu maskeyi yapmamalısınız. Bunu anlamak için yağları ayrı zamanlarda cildinizin küçük bir bölümüne deneyerek anlayabilirsiniz. Aksi takdirde cildinizin bu yağlara karşı alerjisi varsa cildiniz tahriş olabilir.

1 tatlı kaşığı süt ve 1 tatlı kaşığı bira mayasını kullanarak cildinize mükemmel bir kür yapabilirsiniz. Öncelikle ılık olan sütün içerisine mayayı ekleyerek eritin ve bir saat kadar oda sıcaklığında bekletin. Daha sonra cildinize sürün ve 10 dakika beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu