Makyaj

Kapatıcı Çeşitleri

Kapatıcı, pek çok kadın için makyajın vazgeçilmezidir. Özellikle göz altlarındaki morlukların ve renk eşitsizliklerinin giderilmesinde yardımcı olduğundan her kadının makyaj çantasından ayırmadığı bir üründür. Cilt kusurları için kullandığımız kapatıcı çeşitleri ve markaları ile herkesin en uygun ürünü bulması için geniş bir yelpazeye sahiptir.

Kapatıcı cilt kusurlarını gizleyen bir ürün olduğundan kusursuz makyajın ilk adımı da sayılabilir.

Hemen hemen herkesin gözaltındaki renkle cilt rengi aynı değildir. Kapatıcı ile cilt rengi ile göz altındaki birkaç ton koyuluğu eşitlemek mümkün.

Kozmetik ürünlerinin birçoğu ciltte hasar bırakabilir. Tabi ki her kozmetik ürünü gibi kapatıcının da kötü yönü cildi bozabilmesidir. Bu nedenle kapatıcı alırken kaliteli bir ürün tercih edilmelidir.

Kapıcı çeşitleri arasından seçim yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şey renktir. Cilt tonuna en yakın ürün tercih edilmelidir. Aksi takdirde saklanmak istenen kusurlar vurgulanacak ve daha fazla öne çıkacaktır.

Kapatıcı Çeşitleri

Krem Kapatıcı (Stik Kapatıcı)

Krem kapatıcılar genellikle ruj şeklindedir. İsminin aksine kremsi bir etkileri yoktur. Krem kapatıcıları sürdükten sonra dağıtmak oldukça zordur. Diğerlerine göre daha etkili bir üründür. Koyu renk lekelerin kapatılmasında en doğru tercihlerden biridir.

Pot Kapatıcı

Stik kapatıcılara göre daha kolay dağılır. Krem kutusu gibi bir kutunun içinde olan pot kapatıcıların nemlendirme etkisi yüksektir. Özellikle göz altı morluklarını gizleme konusunda oldukça iyi bir üründür.

Tüp Kapatıcı

Tüp kapatıcılar kullanım açısından diğerlerine göre daha rahat ve kolaydır. Aynı zamanda makyaj çantasında sürekli taşıyan kadınlar için de en doğru tercihtir.

Tüp kapatıcılar fondötenin veya nemlendiricinin içine karıştırılarak da uygulanabilirler. Yüzdeki kırışıklıklarda ve çizgilerde toplanmazlar. Ciltte kolayca dağıtılabilirler.

Kalem Kapatıcı

Kapatılacak bölgenin küçük olması durumunda tercih edilen bir üründür. Büyük olmayan bölgelere uygulandığından dağıtma gibi bir sorun da yoktur. Özellikle sivilceler yüzünden oluşan küçük kızarıklıklar üzerinde kullanılır.

Ruj sürdükten sonra kusursuz bir görünüm için dudakların etrafına kalem kapatıcı sürülebilir. Rujun bulaştığı veya taştığı kısımlar rahatlıkla düzeltilebilir.

Kapatıcı sürmeden önce cilt mutlaka nemlendirilmelidir. Böylelikle kapatıcı cilde daha kolay dağıtılır ve istenen sonuç alınır. Özellikle de dağıtılması zor olan kapatıcılar için bu yöntem oldukça etkilidir.

Pudra ve allık gibi ürünlerde olduğu gibi kapatıcıları da en doğru sonucu alabilmek adına fırça, sünger gibi malzemeler yardımıyla uygulamak gerekir. Kapatıcı uygulamak için en uygun malzeme kapatıcı fırçalarıdır. Kapatıcı fırçaları, kullanılan ürünün ciltte en iyi şekilde dağılmasını ve doğal bir görünüm vermesini sağlar.

NOT: Renkli kapatıcılar ve uygulama yöntemleri için Renk Eşitleyici Makyaj adlı yazımıza göz atabilirsiniz. (link)

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu