Saç Bakımı

Kalsiyum Eksikliği Saç Dökülmesine Yol Açar Mı?

Saç dökülmesinin nedenleri arasında genetik etkenler de bulunmaktadır. Ancak beslenme eksikliği, vücuda alınması gereken vitamin ve minerallerin yeterince alınmaması sonucu saç yapısı dökülmeye müsaitse bile daha hızlı dökülmeye başlar. Ancak düzenli ve sağlıklı beslenerek dökülmeler yavaşlatılabilir ve saçlar güçlendirilebilir. Peki kalsiyum eksikliği saç dökülmesine yol açar mı?

Vücudunuza yeteri kadar kalsiyum alamıyorsanız saçlarınız dökülür. Bunu önlemek için doğru besinleri seçip öğünlere bölerek tüketebilirsiniz. Eğer yoğurt tüketiminiz az ise bunu arttırmalısınız. Çünkü yoğurt kalsiyum almanızı sağlayacaktır. Ayrıca sindirime de oldukça yardımcı bir besindir. Et, tavuk, balık gibi besinlerden de kalsiyum ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Hayvansal gıdalara alternatif olan bir diğer yiyecek fasulyedir. Fasulye tüketerek vücudunuz için ve saçlarınız için gereken protein ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Hayvansal gıdalar tüketirken yağsız olanları tercih etmenizde fayda vardır. Saç dökülmesinin sebepleri arasında sağlıksız besinleri tüketmekte yer alır. Düzenli uyku uyumak, çay ve kahveden mümkün olduğunca uzak durmak, hazır besinler yerine evde yapabileceğiniz salata ve protein ağırlıklı besinleri tercih etmek saç dökülmesini azaltacaktır. Eğer çalışıyorsanız evde yaptığınız yemeklerden kendinize iş yerine bir öğün hazırlayıp hazır besinlerden uzak durmayı başarabilirsiniz.

Ancak aşırı miktarda kalsiyum tüketimini böbrek taşı oluşumunda etkili olduğunu da unutmamak gerekir. Vücudunuza almanız gereken kalsiyum oranı yaşınıza göre değişkenlik gösterir. Ortalama olarak vücuda günlük alınması gereken kalsiyum miktarı 1500 mg geçmemelidir. Tavsiye edilen miktar 800- 1200 mg arasında değişir.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu