Sağlık

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Göğüs ağrısı kalp krizinin en belirgin belirtisidir. Sıkışma hissi veren bu ağrı çeneye ve sol kola yayılır. Dinlenmekle azalan bu ağrı tamamen kaybolmaz ve hareket ettikçe artar. Yarım saatten fazla süren bu ağrıya mide bulantısı ve soğuk terleme eşlik eder. Nefes darlığı da görülür.

Kalp krizi anında ne yapmalı?

Kalp krizi belirtileri ile karşı karşıya iseniz hemen bir yere oturun, dinlenin ve sağlık kuruluşuna ulaşmaya çalışın. Bunun için telefonla yardım isteyebilirsiniz. Ne kadar az hareket ederseniz o kadar iyi çünkü zaten kalbe giden oksijen kısıtlı olduğundan hareket ettikçe oksijen ihtiyacı artacaktır.

Günümüzde kalp krizi geçirildiğinin farkına varılması halinde birkaç kez şiddetli öksürerek krizde görülen ritim bozukluğunun ortadan kaldırılabileceğini belirten yayımlar vardır, fakat bu şekilde bir yaklaşımın etkili olup olmadığı henüz kanıtlanmış değildir.

Kalp krizi risk faktörleri

  • Sigara
  • Obezite
  • Diabet (şeker) hastalığı
  • Kan lipitlerinin (trigliserid, kolestrol) düzenin olması
  • 65 yaşından büyük olmak

Bu maddelerden sizde mevcut olanların sayısı ne kadar fazla ise kalp krizi geçirme ihtimaliniz o kadar fazla demektir. Fakat bu risklerin hepsini ortadan kaldıramazsanız da isterseniz en azından bir kısmını kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. Diyabet ve kolestrol ilaçlarınızı düzenli alabilirsiniz, sigarayı bırakabilir, fazla kiloluysanız sağlıklı beslenme ve egzersiz alışkanlığı kazanabilirsiniz.

Mercan Bozkurt

Merhaba, ben Mercan. Hemşireyim. 2016’da Marmara Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezun oldum. 2017’den beri Tıp Fakültesi hastanesinde çalışıyorum. Hemşirelik insanların hayatına dokunan bi meslek ve yaptığım işi seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu