Beslenme Diyet

Kalori Değiştirmeli Diyet

Kalori değiştirmeli diyet 80’li yıllarda çok popüler olan diyeti birebir kendisinde uyguladıktan sonra bu diyet programını içeren kitabı yazan Martin Katahn bu diyet sayesinde 50 kilo vermiş. Hala satılmakta olan bu kitap metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan 3 haftalık süreçlerle değişebilen bir beslenmeden bahsediyor.

Kalori değiştirmeli diyet bayanlarda ilk üç gün için 600, sonraki dört gün de 900 kalori, sonraki bir hafta içinde ise 1200 kalori alınmasını hedefliyor. Daha sonraki aşamalarda kalori miktarı yine düşürülüyor ve yine başa dönülerek 600 sonra 900 daha sonra yine 1200 şeklinde devam ediyor. Erkeklerde değişen bu tablo ilk hafta 1200 kalori, ikinci hafta 1800 kalori ve üçüncü hafta ilk haftadaki gibi yine 1200 olarak ayarlanıyor ve tekrar başa dönülerek diyet tekrarlanıyor.

Az yemekle az kalori alarak çok kilo vermenizi sağlayan bu diyetin kilo verilmesi bünyeden bünyeye değişiklik gösterilmektedir. Minik porsiyonlar halinde az kalorili besinlerle ve glisemik bakımından zengin besin gruplarıyla beslenerek tokluk hissi oluşturuyor.

Bu diyette tüketebileceğiniz besinler arasında sabah ve akşam yemeğinde milkshake, ara öğünlerde tüketebileceğiniz bir elma, akşam yemeği için ise ızgara ya da fırınlanmış yağsız tavuk, yanında yine fırın ya da ızgara patates, 2-3 kaşık kadar sebze ve tatlı niyetine yiyebileceğiniz bir muz günlük beslenme listesinde olabilecek besinlerdir. Bu örneğe göre çeşitlendirebileceğiniz kalori değiştirmeli diyette kalori tablosuna dikkat edilmesi çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu