Sağlık

Kalça Ağrısı Neden Olur, Tedavisi Nasıldır?

Kalça ekleminde yoğun egzersiz, fazla kilo, uzun süre hareketsiz oturmak nedeniyle yıpranmalar meydana gelir. Bu yıpranma kişide kalça ağrısı hissi uyandırır. Bu ağrılar bebeklikten başlayarak insan yaşamının her döneminde görülmektedir. Günümüzde birçok insanda bu ağrılara sıkça rastlamaktayız. Bu ağrılar yürümekte zorlanmamıza neden olur. Kalçamızda şiddetli ağrı olarak beliren bu hastalığın birçok farklı oluşum sebebi de bulunmaktadır. Kalça kemiklerinde meydana gelen kireçlenme en sık belirti nedenlerindendir. Yaşlanmayla beraber kemiklerin arasındaki kıkırdak yıpranır ve eklemlerin birbirine sürtünmesiyle de kalçada şiddetli ağrılar oluşur. Düşme sonucu kalçada oluşan deformasyon ve özellikle yaşlıların kemiklerinin geç iyileşmesi nedeniyle de ağrı hissederiz. Bu yüzden yaşlılar düşmekten çok korkarlar. Kalçada meydana gelen ağrıların en önemli nedeni de iltihaplanmadır. Kalçada bulunan eklemlerin içinde bir miktar sıvı bulunur ve bu sıvı eklemlerin hareketini sağlar. Bu sıvıda oluşan iltihaplanma da ağrıya neden olabilir.

Kalça Ağrısı Tedavisi

Kalça ağrılarınız varsa öncelikle doktora başvurarak nedenini araştırmanızı öneririz.

Kalçamızda meydana gelen ve günlük yaşantımızı zora sokan bu ağrıları kendi imkânlarımızla azaltabilmek mümkündür. Öncelikle egzersiz yapmaya başlamadan önce mutlaka yürüyüş yaparak vücudunuzu ısındırın ve egzersiz bittikten sonra hafif bir şekilde esnetme hareketleri yapın. Kalçanızı daha fazla zorlamamanız için yapacağınız egzersizin süresini ve hareketlerini mutlaka doktora danışmanız gerekmektedir. Kalçanızda başlayan ağrıyı hafifletmek için o bölgeye buz torbası koyun ve bunu gün içinde birkaç kez tekrarlayın. Ellerinizle dairesel hareketlerle kalça kemiğine uygulayacağınız masaj rahatlamanızı sağlayacaktır. Eğer herhangi bir nedenle kalçanızda bir şişlik oluşmuşsa orada bulunan kanı dağıtmak için bacaklarınızı bir yastık yardımıyla havaya kaldırmanız etkili olacaktır.

Kalça ağrılarının nedenlerine göre tedavileri de farklılık göstermektedir. Doktorlar öncelikle hastanın ağrısını dindirecek ağrı kesici ilaçlara başlarlar. Eğer hastalık kireçlenme nedeniyle oluşmuşsa kalçadaki kireçlenmeyi azaltacak ilaç yöntemi kullanılır. İltihaplanma bu kalça ağrılarına sebep oluyorsa antibiyotik tedavisi ile iltihap kurutulmaktadır.  Hekimler tarafından uygulanan bu yöntemler tedaviye cevap vermiyor ve kalçadaki ağrılar devam ediyorsa ameliyat uygulanmaktadır. Çeşitli kalça ameliyatları arasında total eklem protezi ameliyatı en fazla yapılanıdır. Bu operasyonla kalçadaki hasarlı eklemin yerine protezi takılır. Senelerdir diz ameliyatları için kullanılan artroskopik yöntem artık kalça ameliyatlarında da kullanılıp problemli bölgeye çözüm olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu