Estetik

Kadınlarda Saç Ektirme

Kadınlarda saç dökülmesi genetik tipteyse ve dökülmeye bağlı rahatsız edecek kadar ileri seviyede seyrekse saç ekimi işlemi yapılır.

Kadınlarda neden saç dökülmesi olur?

Kadınlarda genellikle hormonal değişimler (hipotiroidi, addison hastalığı), gebelik, polikistik over, kronik kanamalar, anemi, doğum emzirme, nadiren folat eksikliği, B vitamini eksiklikleri, emosyonel stres, bazı ilaç tedavileri, kanser ve kanser tedavileri saç dökülmesine sebep olabilir.

Saç nakli nedir?

Saç nakli, göğüs, kol-bacak, genital bölge, enseye yakın başın arka tarafından alınan saç köklerinin saçların döküldüğü bölgeye taşınması işlemidir.

Erkeklerde ensede bulunan saç kökleri, testesteron hormonuna karşı duyarlılıkları olmadığı için dökülmezler. Vücudun diğer bölgelerinden alınan köklerin dökülmeme özelliği yoktur. Bu yüzden saç naklinde daha çok ensedeki saç kökleri tercih edilir. Kadınlarda erkeklerde olduğu gibi dökülmeme özelliğine sahip bölge bulunmaz. Bu nedenle saç ekiminde başarı şansı kadınlarda erkeklere göre daha azdır. Nakil sonrası kalıtımsal özelliklerden saçlar da etkileneceği için zamanla saçlar dökülebilmektedir.

Kadınlarda saç ekimi hangi durumlarda yapılır?

  • Çekmeye bağlı saç dökülmesi: Genellikle kulak önündeki saçların çekilmesiyle oluşan saç dökülmesidir. Bu dökülme şeklinde enseden alınan saç kökleriyle nakil işlemi yapılır.
  • Bölgesel saç dökülmesi: Bu dökülme tipinde para şeklinde saç dökülmesi olur. Bu dökülmeden 8 ay sonra saçlar çıkmazsa ekim işlemi gerçekleştirilir.
  • Erkek tipi saç dökülmesi: Bu tip dökülmede ensedeki saç kökleri nakil için kullanılır.
  • Yanık, yara, kesilmeye bağlı saç dökülmesi
  • Yeni ön çizgi oluşturma: Bazı kişilerde saç ön çizgisi doğuştan geride olabilir. Dökülme yoktur ancak ön çizginin daha önde olması istenirse ekim işlemi yapılır.

Kadınlarda saç ektirme işlemi nasıldır?

Saç dökülmesi kadın tipi saç dökülmesi ve erkek tipi saç dökülmesi olarak iki şekilde olur. Kadın tipi saç dökülmesi hormonal sebeplerden kaynaklanır. Saç ekimi işlemi lokal anesteziyle yapılır. Vücuttan alınan saç kökleri saçsız bölgeye eklenir. İşlem 4-6 saat sürer.

2 tane saç ekimi yöntemi vardır:

FUE: Saç köklerinin tek tek alınması işlemidir.

FUT: Enseden bir bant halinde çıkarılan saç şeridinin mikroskop altında köklere ayrıştırılması işlemidir.

Kadınlarda hangi durumda saç ekimi yapılmaz?

Kadınların %90’ında allopecia totalis (tümüyle saçların dökülmesi) adında bir dökülme olduğu için saç ekiminden etkili sonuç alamama riski vardır. Allopecia totaliste saç dökülmesi tüm alanlarda olmaktadır. Saçta dökülmeyen sabit bir alan bulunmadığı için sağlıklı saçlar eklenememe ihtimali yüksektir.

 NOT: Kadınlar saç ekimi işleminden sonra saçlarını boyayabilirler.

Hemşire Elif ŞAHİN

Marmara Üniversitesi

Sağlık Bilimleri Fakültesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu