İnfertilite (Kısırlık)

Kadınlarda Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Kısırlık nasıl anlaşılır? Kısırlık belirtileri nelerdir? soruları yeni evli ve/veya hamile kalamayan kadınların en çok merek ettikleri sorulardandır. Kısırlık (infertilite) çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde 12 ay boyunca düzenli cinsel ilişkiye girilmesine rağmen gebelik oluşmaması durumudur. Kısırlık bazı patolojiler ya da hastalıklar nedeniyle görülen problemdir, belirti gösteren bir hastalık değildir. Bu yazımızda ‘ Kadınlarda kısırlık belirtileri nelerdir? ’cevabı üzerinde duracağız.

Düzenli olarak 12 ay ilişkiye girilmesine rağmen gebelik oluşmaması durumunda kısırlıktan bahsedildiği için yeni evli çiftler için kısırlık durumu düşünülmez. ‘12 ay boyunca düzenli ilişki’ ifadesiyle anlatılmak istenen 12 ay boyunca her ay yumurtlama döneminde haftada 2-3 kez ilişkiye girilmesidir. Çiftlerin birkaç ay ayrı kalması, bir dönem farklı şehirlerde bulunması gibi durumlarda kısırlık söz konusu olmaz. Düzenli ve ara vermeden 12 ay boyunca sürmelidir.

Kısırlık şikayet ya da belirti oluşturan bir hastalık olmadığı için kasırlığa neden olan patoloji ve hastalıkların belirtilerine bakmak gerekir.

  • Kadınlarda en sık karşılaşılan kısırlık nedeni yumurtlama düzensizliğidir (anovulasyon). Belirtisi adet düzensizliğidir. Polikistik over sendromu varlığında aşırı tüylenme, obezite gibi belirtiler de görülebilir.
  • Hiperprolaktinemi yani süt hormonunun yüksek düzeyde olması kısırlık nedenlerindir ve galaktore (memelerden süt benzeri sıvı gelmesi) olarak belirti verebilir.
  • Adet sancısı ve kasık ağrısı belirtileri endometrioziste görülebilir.

Mercan Bozkurt

Merhaba, ben Mercan. Hemşireyim. 2016’da Marmara Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezun oldum. 2017’den beri Tıp Fakültesi hastanesinde çalışıyorum. Hemşirelik insanların hayatına dokunan bi meslek ve yaptığım işi seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu