Aile İçi Şiddet

Kadını Şiddetten Koruma Yasası (6284)

Kadına şiddet yasası Ailenin korunmasını ve şiddetin önlenmesini amaçlar. Bu yazıda sizlere kadını şiddetten koruma yasası (6284) hakkında kısa bir bilgi verilmek istenmiştir.

Kanunun amacı nedir, kimleri korumaya yöneliktir?

Kadına şiddetten koruma yasası, şiddet mağduru ya da şiddete uğrama olasılığı olan kadınları, çocukları ve diğer aile bireylerini korur. Yasadan faydalanmak için evli olmak gerekmez. Israrlı takip yaşayan ya da şiddete uğrayan ya da uğrama ihtimali olan bekar kadınlarda yasadan faydalanabilirler.

Kanunun temel ilkeleri nelerdir?

Şiddete uğramış bireye verilecek destek ve yardım hizmetlerin sunulmasını sağlar. Bireylerin insan onuruna uygun bir şekilde yaşamasını sağlar. Bu amaçla bir takım kararları içerir.

Kanun şiddet mağdurlarını nasıl korur?

Kanundan faydalanabilmek için kadının şiddet uygulayıcısından şikayetçi olması gerekir. Şikayetler bireysel olarak polis ya da jandarma merkezlerinde yapılabilir. Kanun koruyucu ve önleyici tedbir kararlarıyla mağduru korur. Koruyucu tedbir kararları şiddet gören kişiyi koruma altına almak için oluşturulmuştur, önleyici tedbir kararları ise şiddet gösterenin olumsuz hareketlerini kısıtlayan onu uslandırmak için oluşturulmuş kararlardır.

Mağduru korumak ve bireyin şiddete maruz kalmasını önlemek için alınan kararlar mülki amirler ya da hâkimler tarafından konulur.

Koruma amaçlı tedbirlerden bazıları:

 • Mağdura ve çocukları varsa çocuklarına kalacak yer sağlanması, gerekiyorsa kreş sağlanması.
 • Geçici para yardımının yapılması.
 • Psikolojik-mesleki-hukuki ve sosyal rehberlik ve danışmanlık sağlamak.

Önleyici  tedbirlerden  bazıları:

 • Şiddet mağduru kadına, sözel şiddette bulunmaması.
 • Ortak yaşadıkları evden uzaklaştırılması, evin şiddet mağduruna tahsis edilmesi.
 • Gerekiyorsa şiddet uygulayıcısının mağdurun çocuklarına yaklaşmasına izin vermemek.
 • Şiddet uygulayıcısının çocuklarla refakatçi eşliğinde yaklaşması ya da görüşmenin tümüyle yasaklanması.
 • Koruma altındaki kişinin eşyalarına zarar vermemesi.
 • Kişiyi cep telefonu, e mail vb. iletişim araçlarıyla rahatsız etmemesi.
 • Silahı varsa gerekli kurumlara silahını teslim etmesi.
 • Korunan kişilerin bulunduğu yerde  alkol ya da  uğuşturucu  veya uyarıcı  madde  kullanmaması, bu  maddelerin  etkisinde  iken  korunan  kişilere  yaklaşmamaları, bağımlılık  durumu  varsa  tedavi  ettirilmesi.
 • Bir sağlık kuruluşuna muayene ve  tedavi  için  başvurması  ve  tedavinin  sağlanması.

Kadını şiddetten koruma yasası (6284) hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.  (http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/03/20120320-16.htm )

PhD. Özlem CAN GÜRKAN

Hemşirelik mesleği ile 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda tanıştım. Servis hemşireliği, gece süpervizörlüğü ve kadın doğum servis sorumlu hemşireliği yaptıktan sonra 1999 yılında Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Halen aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktayım. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, felsefesinden yola çıkarak, yıllar içinde edindiğim bilgi birikimini meslektaşlarım ve siz değerli internet kullanıcıları ile paylaşmak için, yıllarca hayalini kurduğum, şimdiki adı daginiktopuz.com olan kadinvehastaliklari.com isimli siteyi 2014 yılında öğrencilerimle hayata geçirdik. Sizinde hayallerinizin gerçek olması umuduyla sevgiyle kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu