Aile İçi Şiddet

Kadına Yönelik Şiddet

Aile içi şiddete en fazla maruz kalanlar kadınlar ve çocuklardır.

Kadına yönelik Şiddet; kadında fiziksel-cinsel- psikolojik zararlar veren, her türlü baskıdır. Dünya Sağlık Örgütü, şiddeti yakın bir ilişkide (eş, kardeş, baba vb.) fiziksel-cinsel ve psikolojik hasar yol açan eylemler olarak tanımlar.

Şiddete mağduru kadınlar genellikle şiddete uğradıklarını başkalarından gizlerler.  Gizlemesinin nedeni daha fazla şiddete maruz kalabileceği ya da utanmadır.

Kadına yönelik şiddet 6 şekilde meydana gelir;

  1. Fiziksel şiddet; Basit bir itmeden, dövme, tokat atma, saçını çekme, tekme atma, cimcikleme, ısırma, bıçaklama, ateşli silahla yaralamaya kadar farklı şekillerde meydana gelir. Şiddetin en sık görülen şeklidir.
  2. Cinsel şiddet; kişi istemeden bedenine dokunulması, zorla sarılma, öpme, taciz-tecavüz, ensest gibi durumlardır.
  3. Psikolojik şiddet; Kişiye sevgi göstermeme, surat asma, aşırı kıskançlık, sürekli eleştirmek, tehdit etmek, korkutmak, aşağılamak gibi eylemleri içerir.
  4. Sözel şiddet; bağırmak, kadına hakaret etmek, küfür etmek, aşağılayıcı isimler takmaktır.
  5. Ekonomik şiddet; ekonomik olarak kadınların yoksullaştırılması için yapılan her türlü eylemdir (kişinin çalışmasına, parasını yönetmesine ve kazanç sağlamasına izin vermemek).
  6. Sosyal şiddet; kadının sosyalleşmesine izin vermemek; arkadaşlarıyla görüşmesine izin vermemek, kıyafetlerine karışmak, ailesi ile görüştürmemek, dışarıya çıkmasına izin vermemek vb. davranışlar sosyal şiddet davranışlarıdır.

Kadına yönelik şiddetin artmasının sebebi;

  • Şiddetin doğal bir eylem olarak kabul edilmesi,
  • Şiddete eylemine karşı sessiz kalınması,
  • Şiddetin bir gün biteceği düşüncesi, ben şiddete engel olamam düşüncesi, (aciz olduğunu düşünme), şiddet eylemine ara ara maruz kalması ve şiddetin görmezlikten gelinmesi kadına yönelik şiddet davranışını artırır. Şiddet kısır döngüye dönüşür.

Kadına yönelik şiddet döngüsü;

İlk olarak şiddet mağduru kadının partnerine  (eşi, sevgilisi vb.) karşı gerginlik hissettiği evredir. Daha sonra şiddet olayı gerçekleşir. Şiddet olayının gerçekleşmesinin ardından suskunluk evresi başlar. Ardından gelen evre pişmanlık, utanç ve özür dileme evresidir.

Özür dileme evresinde, kadın sıklıkla şiddet uygulayan kişiyi affeder. Şiddet uygulayan kişi bir daha yapmayacağını söyler ve kadınlar buna inanır. Her seferinde eşini döven ya da hakaret eden kişi, olayın istemeden gerçekleştiğini ifade eder. Ancak farklı bir gerginlik yaşandığında şiddet olayı tekrar baş gösterir. Bu nedenle şiddet olayı bir kez gerçekleşirse, büyük çoğunlukla tekrarı olacaktır.

Kadınların birçoğu şiddete maruz kaldığında başvuracağı kurumların neler olduğunu, haklarını ve olayın yasal yönünü bilmedikleri için şikâyetçi olmazlar. Oysaki şiddete maruz kalan kadın çaresiz değildir ve başvurabileceği kurumlar vardır.

PhD. Özlem CAN GÜRKAN

Hemşirelik mesleği ile 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda tanıştım. Servis hemşireliği, gece süpervizörlüğü ve kadın doğum servis sorumlu hemşireliği yaptıktan sonra 1999 yılında Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Halen aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktayım. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, felsefesinden yola çıkarak, yıllar içinde edindiğim bilgi birikimini meslektaşlarım ve siz değerli internet kullanıcıları ile paylaşmak için, yıllarca hayalini kurduğum, şimdiki adı daginiktopuz.com olan kadinvehastaliklari.com isimli siteyi 2014 yılında öğrencilerimle hayata geçirdik. Sizinde hayallerinizin gerçek olması umuduyla sevgiyle kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu