Aile İçi Şiddet

Kadın şiddete maruz kalıyorsa ne yapılır?

Bu toplumda yaşayan her bireyin birbirlerine karşı sorumlulukları mevcuttur. Özellikle son yıllarda sıklığı giderek artan şiddet olaylarına karşı duyarsız olmamak gerekir. Bireyler ben böyle bir durumda ne yapabilirim, karı koca arasına girilmez, kişilerin özel sorunu beni ilgilendirmez gibi tavırlar sergileyebilirler. Oysaki aile içi şiddet yasal bir suçtur ve bireylerin bu suçu görmemezlikten gelmeleri suça ortak olmalarına neden olur. Komşunuzun ya da arkadaşınızın evine hırsız girdiğinde nasıl tepki gösteriyorsanız, şiddete uğrayan birini gördüğünüzde de benzer tepkiyi sergilemeli ve görmemezlikten gelmemelisiniz.

Kadın şiddete maruz kalıyorsa ne yapılır?

  • Kadına yönelik şiddet olayı herkesin görebileceği bir ortamda yaşanıyorsa, polise şikâyette bulunabilirsiniz. Alo 183 aile içi şiddet hattını arayabilirsiniz. Acil aile içi şiddet hattı numaralarını (0 212 656 96 96 ya da  0 549 656 96 96) arayabilirsiniz.
  • Eğer şiddete tanık oluyorsanız bu durumun yanlış olduğu ve tarafınızdan kabul edilmediğini gösteren bir tutum sergilemelisiniz.
  • Şiddete uğrayan kadına destek olmak ve yasal haklarının olduğunu, şiddetin bir suç olduğunu  kabul etmek zorunda olmadığını ifade etmek gerekir.
  • Sürekli şiddete uğrayan bir kadın ise kadın bu durumu artık normal kabul etmeye başlamış olabilir. Bu kadınlara şiddetin insane haklarına aykırı bir davranış ve suç olduğu konusunda bilgi verilmelidir.
  • Şiddete maruz kalan kadın şikayetçi olması konusunda cesaretlendirilmeli ve destek olunmalıdır.

Şiddet mağduru kadın nereye şikayette bulunabilir.

Ülkemizde 6284 nolu kanun şiddet mağduru kişileri korumak üzere kabul edilmiştir. Bu yasaya göre şiddet mağduru kişi ya da şiddete tanıklık eden kişi, jandarmaya, karakola, aile mahkemelerine, belediyelerin kadın danışma birimlerine, barolara başvuruda bulunabilirler. Başvuru parasızdır.

Başvuru sonucunda aile mahkemesi en kısa sürede (bazen olayın ciddiyetine gore 3-4 saat içinde) karar verir. Aile mahkemeleri, şiddet uygulayan kişiye uyarıdan, 6. ay evden uzaklaştırma, kişiye yaklaşmama, iş yerine gitmeme  cezasına kadar farklı cezalar verebilir.

Kadın ve çocuğun hayati tehlikesinin bulunduğu durumlarda kadın ve varsa çocukları sığınma evine yerleştirilebilir.

PhD. Özlem CAN GÜRKAN

Hemşirelik mesleği ile 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda tanıştım. Servis hemşireliği, gece süpervizörlüğü ve kadın doğum servis sorumlu hemşireliği yaptıktan sonra 1999 yılında Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Halen aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktayım. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, felsefesinden yola çıkarak, yıllar içinde edindiğim bilgi birikimini meslektaşlarım ve siz değerli internet kullanıcıları ile paylaşmak için, yıllarca hayalini kurduğum, şimdiki adı daginiktopuz.com olan kadinvehastaliklari.com isimli siteyi 2014 yılında öğrencilerimle hayata geçirdik. Sizinde hayallerinizin gerçek olması umuduyla sevgiyle kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu