Uncategorized

Kadın Hastalıkları

Kadın hastalıkları, kadına özgü hastalıklar olarak isimlendirilebilir. Doğumdan ölüme kadar her kadın, kadın hastalıklarından herhangi birini deneyimleyebilir. 0-6 yaş kız çocuklarının karşılaştıkları, vajinal akıntılar, vajinal kanamalar, üreme  organlarının yetersiz gelişmesi gibi sorunlar, 6-15 yaşındaki ergenlik dönemine bağlı sorunlar (adet olamama, vajinal akıntı, yumurtalık ya da haznenin olmaması gibi sorunlar o yaş gruplarının karşılaşabilecekleri hastalıklardır. 15-49 yaş kadınlarda üreme çağı olarak kabul edilir ve kadınlar sıklıkla gebelik, doğum ve doğum sonu sorunlarla karşı karşıya kalabilirler.

Bunun yanında adetle ilgili sorunlar (adet düzensizlikleri, aşırı kanamalar, enfeksiyonlar, kanserler, düşükler) kadınların sağlığını tehdit eden hastalıklardır. 49 yaş sonrası kadınlarda menopozla ilişkili sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Bunlar atrofik vajinit gibi vajinal enfeksiyonlar, östrojen yetersizliğine bağlı üreme organlarında sarkma vb sorunlar (idrar kaçırma, rahim sarkması, vajinal kuruluk gibi), menopozla birlikte kadınlarda kadın üreme organlarına bağlı kanserleşme oranları da artar. Bu yaş gurubunda kadın hastalıkları nın en ciddileri kadın üreme organları kanserleridir. Rahim, yumurtalık, rahim ağzı kanserleri en sık karşılaşılan kadın hastalıkları ndandır ve ölümcül sonuçlara yol açabilir. Yaş ilerledikçe kadın selenium denilen yaşlılık dönemine girer ve bu dönemde de kadın hastalıkları açısından risk altındadır.  En önemli sorunlar kadın hastalıklarından rahim ve yumurtalık kanserleridir.

www.daginiktopuz.com isimli sitemiz çok geniş bir yelpazede yer alan kadın hastalıkları yla ve kadınların en kıymetli varlıkları olan bebeklerinin bakımıyla ilgili sizlere bilgi sağlamayı amaçlamaktadır.  Konusunda uzman kişiler tarafından hazırlanan yazılar sizlere karşılaştığınız ya da karşılaşma ihtimaliniz olan kadın hastalıkları hakkında bilgi vermeyi hedefler. 3 Mayıs 2015 tarihinde yayına başlayan sitemizle ilgili yorumlarınız ve merak ettiğiniz soruları bizlere iletmeniz bizlere kendimizi geliştirmeye ve yenilemeye imkân sağlayacaktır.  İlginize çok teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu