Sağlık

Kabızlık için şifalı bitkiler?

Kabızlık günümüz insanının önemli bir sorunudur. Değişen günümüz koşullarında, masa başında çalışan, yeterli su tüketmeyen, sigara kullanan hareketsiz ve kötü beslenme alışkanlıkları olan bireylerde daha sıklıkla görülür. Bireyler kabızlık sorunu yaşadıklarında genellikle bitkisel çözümlere başvururlar. Kabızlığa neden olan farklı bir sağlık sorunu yoksa kişi bitkisel önerilerden fayda sağlayabilir. Kabızlık için şifalı bitkiler nelerdir? hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kabızlık için şifalı bitkiler nelerdir?

Pırasa, üzüm, kiraz, erik, zeytinyağı ve şalgam kabızlığa iyi gelir. Yemeklerden önce yediğimiz 1 elma kabızlığı giderir. Kurutulmuş erik kabızlığı gidermekte kullanılan iyi bir ilaçtır. Erikleri akşamdan suya koyup sabah aç karnına yersek ve üzerine de suyunu içersek kabızlıktan doğal bir yöntemle kurtulabiliriz. Kabızlıkta kullanılan bir başka bitki ise fesleğendir. Fesleğen tohumları kaynatarak içilirse kabızlığa iyi gelir. Frenk üzümü yapraklarından yapılan çay kabızlıkta etkili bir ilaçtır. Gül yapraklarının dip kısmı kesilmeden reçel yaparsak kabızlığa iyi gelir. Kış sebzesi ıspanak hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı önler.

Keten, bağırsak cidarına etki ederek sindirimi kolaylaştırır. Bu nedenle çok etkili ve sağlıklı bir müshil ilacıdır. Vücuda herhangi bir zarar vermeden kabızlığı önler. Taze incir kabızlığı yok eder fakat kuru incirleri de akşamdan suya koyup yumuşatarak sabahleyin aç karnına tüketirsek bağırsakların faaliyetlerinin hızlandığı görürüz.

Kabızlığı önlemek için bol su içmek, düzenli yürüyüş yapmak ve sebze meyve tüketimini artırmak diğer önemli önerilerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu