Kadın Sağlığı

Juvenil Kanama Nedir? Sebepleri ve Tedavisi

Juvenil kanama yenidoğandan başlayıp pubertal dönemi de içine alan kanamaları kapsar. Bu kanamaların en büyük özelliklerinden biri anovülasyonlu yani yumurtlama olmadan kanama olmasıdır.

Juvenil Vajinal Kanama Nasıl Saptanır ?

Juvenil kanama için sınırlı muayene seçeneklerimiz vardır. Çünkü bu gruptaki bireyler hymene (kızlık zarı) sahiptir ve bu durum çeşitli tanı yöntemlerini kısıtlar. En fazla kullanılan tanı yöntemi hastanın tıbbi öyküsünü almaktır. Yani hastaya geçirdiği hastalıklar, sürekli kullandığı ilaçlar vb. hakkında detaylı sorgulama yapılır. Diğer bir yöntem ise abdominal ultrasonografidir. Abdominal ultrasonografide rahimde oluşmuş bazı patolojiler hakkında bilgi edinilebilir. Yine kan tahlilleri de kanamaların bazı sebepleri hakkında bilgi verebilir (Vajinal enfeksiyon, bazı tümörler, hormonel durumlara bağlı kanamalar vs.). Bazı hastalarda ise zorunlu kalınırsa genel anestezi altında kolposkopi yapılabilir. Kolposkopi bir ışık kaynağı yardımıyla vajina, vulva, rahim ağzı  ve rahim duvarının incelenmesidir. Bu sırada vajene verilen bir sıvı ile bazı patolojiler saptanabilir, sıvının beyaza boyadığı yerlerde anormal bir durum olduğu düşünülür. Bazı kötü huylu tümörleri saptamak, araştırılan dokulardaki yabancı cisim ve nedeni belli olmayan görünür kanamaları bulmak için bu yöntem kullanılabilir. Ancak kullanımı juvenil vajinal kanamalarda dokularda travma ve yaralanma yapabilmesi nedeniyle tartışılmaktadır.

Juvenil Kanama Sebepleri Nelerdir ?

Yapılan bir araştırmaya göre juvenil vajinal kanamaların çoğu lokal lezyonlara bağlanmıştır ve bu grup altında yer alan rahatsızlıklar genital organlarda travma, vulvovajinit, vajinal tümörler, liken sklerozu ve vulvar papillom olarak belirtilmiştir. Diğer bir sebep ise hormonel durumlar bulunmuştur ve bu grupta hormon çekilme kanamaları ( progesteron ve östrojen ), erken puberte, ve ovaryan tümörler yer almıştır. Kanamaların bir kısmının ise sebebi bulunamamıştır. Yine 0-1 yaşta meydana gelen kanamların çoğu hormonel kökenli olduğu, kanama zamanının en uzun olan durumların travma ve bilinmeyen nedenler olduğu belirtilmiştir.

Juvenil vajinal kanama çoğu yerde puberte öncesi kanama yada adölesan kızlarda görülen anormal vajinal kanama olarak değerlendirilmekte ve nedeni yumurtlama olmamasına yani anovülasyona bağlanmaktadır. Bu durumdan ise adette etkili olan bazı yapıların daha olgunlaşmamış olması ( hipotalamus-hipofiz- over aksının immatür olması ) sorumlu tutulur. Çoğu kızda ergenlik yaşı 9-13 yaş olarak bilinir ve adet kanamasının başladığı yaştır.

Juvenil Vajinal Kanama Tedavisi Nedir ?

Juvenil vajinal kanamanın belli bir tedavisi yoktur. Kanama sebebine göre tedavi yapılır. Örneğin sebep travma ise travma alanı cerrahi olarak onarılabilir yada hormonel bir durum ise hormon tedavisi uygulanır.

Emre Yıldız

Merhabalar ben Emre. Hemşireyim. Anadolu öğretmen lisesinden mezun olduktan sonra. Marmara üniversitesinde hemşirelik bölümünü bitirdim. Şuan işyeri hemşireliği yapıyorum. Mesleğimle mutluyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu