Kadın Sağlığı

Jinekolojik Muayene Nasıl Yapılır?

Jinekolojik muayene şikayet varlığında ve şikayet olmaksızın her yıl kadınların yaptırması gereken bir muayenedir. Fakat her kadının sevmediği, korktuğu bir durumdur. Jinekolog masasına yatmak kadınlar için her zaman korku verici olmuştur.

Her ne kadar kadınlar jinekolojik muayene olmaktan hoşlanmasalar da jinekolojik herhangi bir hastalığa karşı teşhis koyulması bu muayene sonrasında olabilmektedir. Özellikle genç kızlar çevrelerindeki kadınlardan edindikleri yalan yanlış bilgilerden dolayı jinekolojik muayeneden korkarlar. Sadece aktif cinsel yaşamı olan kadınlar için değil bakireler için de jinekolojik muayene yapılması önemlidir. Pelvik muayene bakirelere yapılamayacağından onların muayeneleri ultrason ile yapılmaktadır.

Jinekolojik muayene yapılması ile rahim ağzı, rahim, vajen ve yumurtalıklarda olabilecek kanser belirtileri ortaya çıkabilir. Bu nedenle ne kadar korkutucu olsa da yine de jinekolojik muayene yaptırılması gereken bir muayenedir.

Jinekolojik muayene öncesinde kadına idrarının olup olmadığı sorulur. Mesanenin boş olması gereklidir. Fakat idrar kaçırma sorunu olan kadınlarda idrar kaçağının nereden ve nasıl olduğunu tespit edebilmek için mesanenin dolu olması gereklidir.

Sonra kadın muayenenin yapılacağı masaya alınır. Muayene masası genital bölge tamamen görülecek şekilde iki bacağın yan taraflara açıldığı çatal adı verilen masadır. Genital bölge rahatlıkla görünür şekildedir. Spekulum denen bir aletle vajina genişletilir. Böylece yara, renk değişimleri, siğil ya da kitle açısından değerlendirilir. Smear testi için örnek alınabilir. Örnek almak can yakıcı değildir, sadece bir fırça yardımıyla sürüntü alınır. Vajina içine elle girilerek yumurtalıklar ve rahim muayene edilir.

Mercan Bozkurt

Merhaba, ben Mercan. Hemşireyim. 2016’da Marmara Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezun oldum. 2017’den beri Tıp Fakültesi hastanesinde çalışıyorum. Hemşirelik insanların hayatına dokunan bi meslek ve yaptığım işi seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu