Kadın Sağlığı

Jinekolojik Muayene Ağrılı Mıdır?

Jinekolojik muayene muhtemelen her kadının konusunu bile açmak istemeyeceği bir durumdur. Muayene masasına yatmak bile korku duymaları için yeterlidir. Ancak birçok kadın jinekolojik muayene sonrasında düşüncelerinin yersiz olduğunun farkına varırlar. Bu düşünce genellikle ilk kez jinekolojik muayene olacak kişiler için geçerlidir. Jinekolojik muayenede en önemli olan şey kadının vücudunu rahat bırakması, kasmamasıdır. Kendini ne kadar kasar ise jinekolojik muayene o kadar zor geçecektir.

Bakirelere de jinekolojik muayene yapılabilir.

Jinekolojik muayene sadece evli ya da aktif cinsel yaşamı olan kadınlara yapılmaz. Bakirelere de jinekolojik muayene yapılabilir. Karın alt bölgesi ultrason ile muayene edilebilir, dış genitaller değerlendirilir, vajinal kültür alımı kızlık zarına zarar vermeden yapılabilir.

Jinekolojik muayene ne zaman yapılır?

Bakireler ve aktif cinsel yaşamı olan kadınlarda düzenli olarak yılda 1 kez kontrol amacıyla jinekolojik muayene yapılmalıdır. Bunun dışında şikayetleri olduğu zaman yapılır. Adet döneminde ya da adet dönemi dışındaki zaman diliminde jinekolojik muayene yapılabilir.

Jinekolojik muayene nasıl yapılır?

Jinekolojik muayene öncesinde kadının vücudu rahat olmalı, mesane boş olmalıdır. Bu hem ağrı duymamaya olanak tanır hem de muayenenin daha da kolay gerçekleşmesini sağlar.

Öncelikle dış genital organlar gözlenir. Lezyon, siğil, kist, apse olup olmadığı incelenir. Eğer kadın bakire değilse spekulum aleti yardımıyla rahim ağzı ve vajina incelenir. Spekulum vajina içine yerleştirilen bir alettir ve bu yerleştirme esnasında vücudun rahat olması oldukça önemlidir.

Mercan Bozkurt

Merhaba, ben Mercan. Hemşireyim. 2016’da Marmara Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezun oldum. 2017’den beri Tıp Fakültesi hastanesinde çalışıyorum. Hemşirelik insanların hayatına dokunan bi meslek ve yaptığım işi seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu