Hayvan Bakımı

Japon Balığı İçin Akvaryum Dekorasyonu

Japon balıkları, diğer balık türleri gibi ortamlarda beslenmemelidir. Diğer türlere göre japon balığı için akvaryum dekorasyonu oldukça farklıdır. Onların sağlıklarını koruyacak ve destekleyecek düzenleme, doğru şekilde yapılmalıdır.

Japon Balığı İçin Akvaryum Dekorasyonu

♦ Sivri köşesi olmayan, tamamı yuvarlak çevreli olan taşlar bulunmalıdır.

Bunun güzel görünümden çok sağlıkla ilgisi vardır. Çünkü taşlar zamanla yosunlanır. Bu yosunlar balığınızın doğal rengini korumaya yardım eder.

 ♦ Akvaryumunuzun en önemli parçası şüphesiz ki kumlardır. Japon balığı sürekli kumları karıştırıp havalandıran bir hayvandır. Bu sebeple keskin olmayan daha yuvarlak kum taneleri tercih edilmelidir. Kum tanelerini yem sanarak yiyebilir. Bu sebeple çok iri olmamalıdır. Aynı zamanda aşırı ince kumları da almamalısınız.

♦ Diğer akvaryumlardaki gibi bitkilerin fazla tutulması önerilmez. Fakat az da olsa köklerini iyice salabilen ve yaprakları büyük olan bitkiler yerleştirilmelidir. Japon balıklarının en sevdiği şey kumu karıştırmaktır. Bu sebeple bitkileri taşlarla sabitlemek gerekir.

Ayrıca ince yapraklı bitkiler balıklarınız tarafından yenebileceği için kalın yapraklı bitkiler daha sağlıklı olacaktır.

Akvaryumunuz için bir bitki alacaksanız suyun içinde birkaç saat bekletilmelidir. İyice sterilize olduğuna emin olduğunuzda akvaryumunuzun içine alabilirsiniz.

♦ Akvaryumun içine büyük kemerler veya geçiş alanları büyük olan herhangi kale ve evler yerleştirebilirsiniz. Fakat geçiş alanları dar olan ve keskin kenarları olan dekor malzemelerini tercih etmeniz asla önerilmez. Balıkların sıkışmasına, yüzgeçlerine veya kuyruklarına bir hasar vermesine sebep olabilirsiniz.

♦ Akvaryum için filtre, motor ve ısıtıcı, akvaryum boyutuna göre seçilmelidir.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu