Sağlık

ishale bitkisel çözüm

ishale bitkisel çözüm

Dışkıya sulu çıkma ya da sık sık çıkma durumuna ishal denir. İshal vücudun çok miktarda su kaybetmesine sebep olur.  Kaybettiğimiz suyu geri kazanmamız gerekmektedir. Günlük içtiğiniz su miktarını artırmalısınız ve ishale iyi gelen besinleri tüketmelisiniz. Ahududu yapraklarını kullanarak yapacağımız çayla ishalden kurtulabiliriz. Yine arpayı da bir miktar suyla kaynatarak elde edilen suyu içmek ishali önlemede etkilidir.  Kemiklerdeki kireçlenmeye de faydası olan arpa suyunun cilt hastalıkları, kansızlık ve karaciğer rahatsızlıklarına da iyi geldiği bilinmektedir. Böğürtlenin yararlarından birisi de ishali önlemektir. Koyu çay ve şeftali ishalinde kesilmesinde etkilidir. Muz ishalde yenilmesi önerilen meyveler arasında gelmektedir. Kestane ağacının yapraklarını bir miktar suyun içinde kaynatın ve ishalden kurtulun. Yine gül yapraklarının çayı da bağırsaklarınızdaki sorunu çözmeye yardımcı olur. Pirinçle yapılan yemekler ishal rahatsızlığı olan hastalara önerilmektedir. İshal probleminizi misk otunun köküyle hazırlanan çayla giderebilirsiniz. Labada otu bağırsaklara ilaç gibi gelir. Ahududu yapraklarının içeriğindeki maddeler ishal nedeniyle tahriş olmuş bağırsakları yeniler. Taze sıkılmış limon suyu ishal nedeniyle bağırsaklarda oluşan mikropları öldürür.

Kızılcık kabızlık yapma özelliğiyle önem kazanır. Bağırsaktaki suyun çekilmesine yardımcı olur. Limon ve narı ishalken kullandığınızda etkisini çok çabuk hissedeceksiniz. Kurutulmuş adaçayıyla demlediğiniz çay hem sıvı kaybınızı önler hem de ishali önler. Yaban mersininin kurusu ishale iyi gelir. Havucu pişirip püre haline getirerek tükettiğiniz takdirde ishalin kötü etkilerini azaltmış olur. Pişmiş armut ishalden kurtulmamızı sağlar.

Karnıyarık otu uzun süren ve geçmeyen ishallerde çok etkilidir. Dışkının katılaşmasını sağlar. Elma sirkesiyle sindirim sistemini rahatlatır, bağırsaklardaki parazitleri yok edebiliriz. Ayrıca ishali kesmeye de yardımcı olur.

Bitkisel tedaviye başvurmadan önce doktora başvurmanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu